150 let Sokolské obce

Sokol zahájil oslavy slavnostním večerem v Karolinu

V aule pražského Karolina byly 10. března slavnostně zahájeny letošní oslavy 150. výročí založení Sokola. Slavnostního večera se zúčastnili předseda Senátu Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, ministr obrany Alexandr Vondra, kardinál Dominik Duka, rektor Karlovy univerzity Václav Hampl, armádní generál Tomáš Sedláček, členové Českého olympijského výboru, přední členové Sokola a další významní hosté. Záštitu nad oslavami převzal prezident republiky Václav Klaus.

Hosté večera připomínali především pohnutou historii sokolského hnutí, zdůrazňovali účast sokolů v obou světových válkách i jejich perzekuci za nacismu a komunismu. Upozorňovali také na stále platný ideový odkaz zakladatelů Sokola a děkovali členům za jejich činnost.

"Aktivity Sokola měly vždy přesah. Hodnoty a ideje nejsou ani dnes nemoderní. Spojení pohybu s úctou k vlasti není přežitkem," vzkázal v zaslané zdravici prezident Václav Klaus. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) ale dnes některé ideje sokolského hnutí narážejí na to, že současná společnost je příliš individualistická a zaměřena na osobní ekonomický profit.

V současnosti má Sokol více než 180 tisíc členů, z toho zhruba 51 procent jsou členové mladší 26 let. Aktivní jsou i sokolské jednoty v zahraničí.

Vrcholem letošních oslav bude všesokolský slet, který se uskuteční začátkem července v pražském Edenu. Očekává se účast asi 15 tisíc cvičenců.


Zpět na hlavní stránku