150 let sokolské obce

Pod křídly Sokola

V rámci programu oslav 150. výročí založení Sokola byla 18. června v Armádním muzeu na Žižkově zahájena výstava mapující historii této tělovýchovné, kulturní i společenské organizace. Spolu s Vojenským historickým ústavem Praha se na expozici podíleli Ústav pro studium totalitních režimů, Národní muzeum a Česká obec sokolská.

Slavnostní zahájení se odehrálo v prostorách Vojenského historického ústavu za doprovodu hudby a přítomnosti vážených hostů. Ministr obrany Alexandr Vondra v úvodu citoval známá slova prezidenta T. G. Masaryka: „Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československo.“ Výstava se totiž kromě sportovní historie výrazně věnuje i propojenosti Sokola s československými legiemi za 1. světové války či válečným odbojem za protektorátu.

Zahájení byli přítomni i starostka České obce sokolské Hana Moučková, místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka, generálmajor František Malenínský, armádní generál Tomáš Sedláček a další hosté. Plukovník Michal Burian z VHÚ, který je hlavním autorem expozice, vzdal hold těm členům Sokola, kteří v minulosti položili své životy za svobodu vlasti.

Výstava s názvem Pod křídly Sokola návštěvníky poutavým způsobem seznamuje s historií Sokolské obce, a to od roku 1862 přes všechny významné milníky až do dnešní doby. Expozice se více než na konkrétní osobnosti zaměřuje na unikátní předměty, k vidění je proto například třicetikilová činka Miroslava Tyrše či první zlatá olympijská medaile, kterou pro Československo v roce 1924 získal gymnasta Bedřich Šupčík. Výjimku tvoří postava na plakátech, které do armádního muzea na Žižkově zvou.

„František Pecháček vedl školu sokolskou v Tyršově domě. V době 2. světové války se zapojil do odboje. Byl to jeden z hlavník spolupracovníků parašutistů, kteří uskutečnili atentát na Reinharda Heydricha. Byl popraven v koncentračním táboře v Mauthausenu,“ dodává Michal Burian. 

Výstava Pod křídly Sokola je v Armádním muzeu Žižkov otevřena každý den kromě pondělí od 10.00 do 18.00 a potrvá až do roku 2013. Vstupné je zdarma.


Zpět na hlavní stránku