Petřín


Vrch Petřín

Procházíte-li se centrem Prahy, nemůžete ho přehlédnout. Petřín je, vedle Vyšehradu, Pražského hradu, Žižkovského vysílače a pankráckých mrakodrapů, jednou z dominant stověžatého srdce Evropy. Na vrcholu tohoto 327 metrů vysokého kopce stojí rozhledna. Byla postavena na konci 19. století jako volná kopie pařížské Eiffelovy věže na podnět Klubu českých turistů.

 

Rozhledna

Rozhledna, stojící na stejnojmenném kopci, byla postavena u příležitosti jubilejní výstavy v roce 1891. Tato 60 metrů vysoká (pětina výšky pařížského vzoru) a 176 tun těžká volná napodobenina Eiffelovy veže se nachází v nadmořské výšce 324 metrů a je z ní překrásný pohled na celou Prahu.

Hvězdárna

Hvězdárna byla slavnostně otevřena 24. června 1928, pro veřejnost zpřístupněna až o rok později. Je z části tvořena Hladovou zdí, hradební věží a tereziánským strážním domkem. V dnešní podobě, má tři kopule s pozorovacím domečkem, byla uvedena do provozu v roce 1976. Před hvězdárnou byla v roce 1994 odhalena socha M.R. Štefánika.

Rozárium

Záhony růží na samotném vrchu Petřína se táhnou od stanice lanové dráhy, kolem Štefánikovy hvězdárny, až ke Kinského zahradě. Rozárium má tři části, jsou defakto samostatné: kruhové rozárium uprostřed, vějířovitou jižní část a na severu parterový prostor s habry.

Lanovka

Pozemní lanová dráha na Petřín pochází z roku 1891. Původní téměř čtyři sta metrů dlouhá trať byla vedla ze zastávky U lanové dráhy k restauraci Nebozízek. Ten je v současnosti mezistanicí. Během první světové války byl provoz přerušen, a po obnovení až do stanice na vrchu kopce.

Bludiště

Budova bludiště byla původně postavena jako pavilon klubu turistů na konci 19. století, je napodobeninou někdejší vyšehradské gotické brány. Na na Petřín byla přemístěna z blízkosti Průmyslového paláce na pražském výstavišti, poté obohacena o další zajímavost, v místě někdejší výstavní síně bylo instalováno zrcadlové bludistě.

Květnice

Květnice - trvalková zahrada na opačné straně hradeb než růžový sad - se rozprostírá na ploše 1600 čverečních metrů. Je zde možné najít až 3000 různých trvalek a cibulovin. Květnice je realizována podle návrhu arch. Z.Profouse

Pomníky a sochy

V parcích petřínského vrchu se nachází mnoho sochařských realizací a pomníků, ne všechny však byly tvořeny přímo pro toto místo. Nejznámějším je bezesporu Myslbekův pomník Karla Hynka Máchy.

Parky a zahrady

Petřín byl dříve rozdělen do několika zahrad, a to Kinských, Lobkovické, Nebozízku, Růžového sadu, Seminářské a parku U Rozhledny. Lobkovická zahrada není veřejně přístupná, další byly po zboření ohradních zdí volně propojeny a dnes tvoří jeden celek.