Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

47. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Polski film, foto: Film Servis Festival Karlovy VaryPolski film, foto: Film Servis Festival Karlovy Vary Letošní 47. ročník filmového festivalu bude zahájen mezinárodní premiérou filmu Good Vibrations v režii Lisy Barros D'Sa a Glenna Leyburna. Snímek je věnován zakladateli belfastské punkové scény Terrimu Hooleymu.

V hlavní soutěži se představí 12 filmů - 8 světových a 4 mezinárodní premiéry. Jedním z favoritů je snímek režiséra Marka Najbrta s názvem Polski film. Dále se diváci mohou těšit na český film Poupata či dokument Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír, ze zahraničních snímků se představí například Román o jednom masakru italského režiséra Marca Tullia Giordany anebo polský film Zabít bobra Jana Jakuba Kolského.

Hoří, má panenko, foto: Film Servis Festival Karlovy VaryHoří, má panenko, foto: Film Servis Festival Karlovy Vary Návštěvníci se rovněž dočkají dalšího digitálně restaurovaného snímku ze zlatého fondu české kinematografie. K loňské Markétě Lazarové Františka Vláčila se přidá komedie Miloše Formana Hoří, má panenko.

V pátek 6. července 2012 bude připomenuta mimořádná herecká osobnost českého filmu, televize a divadla. Na počest Josefa Somra bude v Karlovarském městském divadle uveden film Žert, který režisér Jaromil Jireš natočil v roce 1968 podle slavného románu Milana Kundery.

Helen Mirren, foto: Film Servis Festival Karlovy VaryHelen Mirren, foto: Film Servis Festival Karlovy Vary Hlavní hvězdou filmového týdne bude britská herečka a režisérka, držitelka Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Královna, Helen Mirren. Za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme Křišťálový globus. V závěru týdne převezme stejnou cenu další z významných hostů, americká herečka Susan Sarandonová, která festivalovému publiku osobně představí film Jeff, který žije s mámou.

Z letošních režisérských osobností jmenujme například loňského prezidenta poroty Istvána Szabó, který se vrací se snímkem Za zavřenými dveřmi či belgického režiséra Joachima Lafosse, jehož film Přijít o rozum byl vybrán na letošní MFF v Cannes.

Novinky představí soutěžní sekce Na východ od západu. "Letos jsme se z ní rozhodli učinit sekci premiérovou, protože chceme do Karlových Varů nalákat zahraniční filmové profesionály a ukazovat jim nejnovější filmy mladých tvůrců ze střední a východní Evropy. Prezentovány budou první a druhé filmy tvůrců," uvedl programový ředitel Karel Och.

47. ročník ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná 29. června a končí 7. července 2012.

www.kviff.com

 

Radio Praha vás bude, jako již tradičně, informovat o hlavních událostech, novinkách a oceněných osobnostech festivalu.

Články Radia Praha o festivalu:

Křišťálové globy si z Karlových Varů odvezli Susan Sarandon, Josef Somr a norský film Henrik

V sobotu večer byly v Karlových Varech uděleny ceny 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. Vítězným snímkem se stal norský film Henrik režiséra Martina Lunda. Ten ke křišťálovému globu získal i prémii 25 000 dolarů. Více...

Filmy, večírky, zábava i slavní návštěvníci - to jsou filmové Karlovy Vary

Karlovy Vary žijí mezinárodním filmovým festivalem. Jeho 47. ročník nabízí do 7. července přes dvě stovky filmů, hraných i dokumentárních. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzala při jeho zahájení britská oscarová herečka Helen Mirren. Do Varů láká i nová znělka, která je věnována režisérské legendě Otakaru Vávrovi. Více...

Na filmový festival do Karlových Varů letos přijedou Sarandonová a Mirrenová

Letošní mezinárodní filmový festival v Karlových Varech začne už 29. června. Půjde o 47. ročník akce, která pravidelně láká světové hvězdy. Dvě takové bude mít i letos. První z nich je Susan Sarandonová. Převezme tu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Přijede už dříve avizovaná britská herečka Helen Mirrenová, která dostala zlatou sošku za hlavní roli ve filmu Královna. Více...