Londýn 2012

Paralympijské hry 2012

XIV. letní paralympijské hry se uskuteční mezi 29. srpnem a 9. zářím 2012 v Londýně. Během jedenácti dnů se spolu utká 4200 sportovců a to celkem ve 21 disciplínách. Českou republiku na paralympijských hrách reprezentuje 46 sportovců.

České medaile

Zlato cyklistika - časovka na 34 km Jiří Ježek
Stříbro hod kuželkou Radim Běleš
hod diskem Rostislav Pohlmann
cyklistika - stíhací závod na 4000 m Jiří Ježek
lukostřelba David Drahonínský
boccia Radek Procházka a Leoš Lacina
cyklistika - časovka v kategorii C1–C3 Tereza Diepoldová
Bronz plavání - 50m volný způsob Jan Povýšil
vrh koulí Eva Berná
cyklistika - časovka na 34 km Jiří Bouška
cyklistika - silniční závod na 24 km David Vondráček
Jiří Ježek, foto: ČTK Jiří Ježek, foto: ČTK

Češi na paralympiádě nezklamali

Foto: ČTKFoto: ČTK Jedenáct medailí získal čeští handicapovaní sportovci na právě zakončených 14. Letních paralympijských hrách v Londýně. O jednu medaili tak překonali olympioniky, kteří v britské metropoli bojovali o cenné kovy před měsícem. Pravda, olympionici získali hned čtyři zlaté medaile, zatímco paralympionici jen jednu, ale co do počtu dalších medailí a umístění v první desítce je výrazně předčili. Hlavně však překonali svůj handicap a žijí téměř běžný život. Shrněme si závěrečný týden jejich soupeření v Londýně. Pokračování

Paralympionici zahájili svůj svátek

Foto: ČTKFoto: ČTK Od minulé středy probíhají v Londýně 14. Paralympijské hry. Do 9. září bude ve jednadvaceti sportech a pěti stech třech disciplínách soutěžit na 4280 handicapovaných sportovců ze 166 zemí světa. Dva sportovci byli v Londýně už na olympijských hrách - atlet Oscar Pistorius z Jihoafrické republiky, který běžel finále štafety na 4x400 metrů, a polská stolní tenistka Natalia Partyka. Do bojů už zasáhli i čeští paralympionici. Pokračování

 

Letní olympijské hry 2012

Foto: LOCOG Foto: LOCOG

Letošní XXX. letní olympijské hry se konají v Londýně od 27. 7. do 12. 8. Londýn se tak stává prvním městem na světě, ve kterém se letní olympiáda bude konat třikrát. Poprvé tomu bylo v roce 1908, podruhé v roce 1948. Na programu je 26 druhů sportu a celkově 39 sportovních olympijských disciplín.

 

Česká výprava

Foto: ČTKFoto: ČTK Český olympijský výbor do Londýna posílá výpravu s počtem 133 sportovců. K velkým favoritům patří střelkyně Kateřina Emmons, cyklista Roman Kreuziger, veslař Ondřej Synek, tenistka Petra Kvitová, oštěpařka Barbora Špotáková a další.

 

České medaile

Zlato cross country Jaroslav Kulhavý
moderní pětiboj David Svoboda
oštěp Barbora Špotáková
skif Mirka Knapková
Stříbro tenis - čtyřhra Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká
skif Ondřej Synek
vodní slalom Vavřinec Hradilek
Bronz 400 m překážek Zuzana Hejnová
K4 na 1000 m Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba
střelba Adéla Sýkorová
 

Český dům v Londýně

Oslavy se sportovci, velkoplošné projekce, hudba, výstavy, nejmodernější audiovizuální technika, futuristický design. Takový bude Český dům při letní olympiádě v Londýně. Svou instalaci uvede David Černý, zahrají Monkey Business, digitální obrazárnu otevře Národní galerie. Na programu se podílí světoznámý režisér Ivan Zachariáš.
www.ceskydum2012.cz

 

Sportoviště

Foto: LOCOG

 

Olympijská symbolika

 

Související odkazy