Sametová revoluce

17. listopad 1989

Připomínka listopadových událostí roku 1989 v Praze, foto: T. Adamec Připomínka listopadových událostí roku 1989 v Praze, foto: T. Adamec

Demonstrace studentů v Praze se mění v hlasitý protest proti komunistickému režimu – je to začátek konce totality v bývalém Československu. Pouze týden předtím padla Berlínská zeď. Také v ostatních zemích tzv. východního bloku se lidem otevírá cesta k demokratické budoucnosti. Pádem železné opony na podzim 1989 končí nejen rozdělení Evropy, ale i celého světa. Nejdůležitější milník v životě celé generace - události těchto dnů byly v centru pozornosti světových médií.

Co se toho dne stalo?

V Praze se shromáždilo asi 15.000 studentů, aby si připomněli památku Jana Opletala. Shromáždění, které komunistické úřady tolerovaly, bylo zakončeno na pražském národním hřbitově na Vyšehradě. Studenti se poté však nerozešli, a navzdory výzvám policie zamířili do centra Prahy, aby poukázali na protireformní počínání tehdejšího komunistického vedení. Postupně se k pokojnému průvodu připojili další lidé. Na Václavské náměstí však nedorazili.

Na Národní třídě bezbranné studenty sevřely kordony policie a její příslušníci studenty brutálně zbili. Zraněno bylo téměř 600 účastníků manifestace. Veřejnost byla brutalitou policejního zákroku šokována. Hned druhý den studenti pražských vysokých škol vyhlásili časově neomezenou stávku, ke které se posléze přidali herci pražských divadel. 19. listopadu bylo založeno Občanské fórum, jež se stalo mluvčím protestující veřejnosti a pro komunistický režim partnerem k dialogu. Cesta k demokracii byla zahájena.

 

1989 - události předcházející

Česká společnost si v mnoha podobách připomíná čtyřicet let od sebeupálení Jana Palacha. Před dvaceti lety mělo takové vzpomínání velmi dramatický průběh. A naznačovalo, že komunistický režim si může být stále méně jistý stoprocentní poslušností obyvatel tehdejšího Československa.

1989 - události následující

Václav MalýVáclav Malý Prostřednictvím rozhlasového archivu pozveme na jednu z listopadových demonstrací. Píše se 22. listopad 1989 a my jsme na Václavském náměstí v Praze. Katolický kněz Václav Malý - dnes biskup - tam přednáší požadavky demokratické opozice.


Z rozhlasového archivu vám nabídneme část novoročního prezidentského projevu Václava Havla. 29. prosince 1989 byl zvolen československým prezidentem. Václav Havel byl posledním prezidentem Československa.

 

17. listopad 2009 - 20. výročí Sametové revoluce

Fotogalerie z pražských oslav 20. výročí Sametové revoluce

Video (6:19) :

Video wmv zde