Sametová revoluce

17. listopad 1989

Demonstrace studentů v Praze se mění v hlasitý protest proti komunistickému režimu – je to začátek konce totality v bývalém Československu. Pouze týden předtím padla Berlínská zeď. Také v ostatních zemích tzv. východního bloku se lidem otevírá cesta k demokratické budoucnosti. Pádem železné opony na podzim 1989 končí nejen rozdělení Evropy, ale i celého světa. Nejdůležitější milník v životě celé generace - události těchto dnů byly v centru pozornosti světových médií.

Co se toho dne stalo?

Národní třída 17. listopadu 1989Národní třída 17. listopadu 1989 V Praze se shromáždilo asi 15.000 studentů, aby si připomněli památku Jana Opletala. Shromáždění, které komunistické úřady tolerovaly, bylo zakončeno na pražském národním hřbitově na Vyšehradě. Studenti se poté však nerozešli, a navzdory výzvám policie zamířili do centra Prahy, aby poukázali na protireformní počínání tehdejšího komunistického vedení. Postupně se k pokojnému průvodu připojili další lidé. Na Václavské náměstí však nedorazili.

Na Národní třídě bezbranné studenty sevřely kordony policie a její příslušníci studenty brutálně zbili. Zraněno bylo téměř 600 účastníků manifestace. Veřejnost byla brutalitou policejního zákroku šokována. Hned druhý den studenti pražských vysokých škol vyhlásili časově neomezenou stávku, ke které se posléze přidali herci pražských divadel. 19. listopadu bylo založeno Občanské fórum, jež se stalo mluvčím protestující veřejnosti a pro komunistický režim partnerem k dialogu. Cesta k demokracii byla zahájena.

 

1989 - události následující

Václav MalýVáclav Malý Prostřednictvím rozhlasového archivu pozveme na jednu z listopadových demonstrací. Píše se 22. listopad 1989 a my jsme na Václavském náměstí v Praze. Katolický kněz Václav Malý - dnes biskup - tam přednáší požadavky demokratické opozice.


Z rozhlasového archivu vám nabídneme část novoročního prezidentského projevu Václava Havla. 29. prosince 1989 byl zvolen československým prezidentem. Václav Havel byl posledním prezidentem Československa.

 

Fotogalerie

Palachův týden

Národní třída, 17.listopad 1989

Václavské náměstí, listopad 1989

Letenská pláň, konec roku 1989

1989 očima fotografů

Plakáty Sametové revoluce 1989

 

17. listopad 2009

Fotogalerie z pražských oslav 20. výročí Sametové revoluce

Video (6:19) :

Video wmv zde