Čeští spisovatelé a básníci

Karel Jaromír Erben

Karel Jaromír Erben se zabýval mnoha věcmi, není se tedy čemu divit, že výčet jeho "profesí" není právě krátký. V encyklopediích se dočteme, že byl historikem, archivářem, spisovatelem, básníkem, překladatelem a sběratelem českých lidových písní a pohádek. Je řazen mezi představitele třetí fáze národního obrození, tedy té, která již nemusela bránit a obhajovat český jazyk jako plnohodnotný. V této fázi již v českém jazyce vznikala literární díla a mezi nimi mnohé skvosty, které obdivujeme dodnes. Jako tvůrčí literát se Erben řadí k romantismu, ten se v českých reáliích projevuje především obdivem k českému venkovu a slovesnosti.

Život

Karel Jaromír Erben (1842)Karel Jaromír Erben (1842) Karel Jaromír Erben se narodil 7. listopadu 1811 v Miletíně u Hořic v Podkrkonoší jako jedno z dvojčat. Bratr Jan ovšem za necelé dva měsíce zemřel. Erbenův otec byl ševcem a matka Anna dcerou miletínského učitele. Možná i proto si přála mít ze syna také učitele. Ovšem syn Karel se vydal trochu jiným směrem. V průběhu svého života se stal prvním archivářem hlavního města Prahy, spolupracoval s politiky i lingvisty. Zemřel 21. listopadu 1870 v Praze, 17 let po vydání svého nejslavnějšího díla, sbírky balad Kytice.

Rodné město Miletín

Miletínské náměstíMiletínské náměstí Město Miletín se nachází ve východních Čechách, v okrese Jičín. První zmínka o obci pochází z roku 1124. Město mělo šťastnější i méně šťastná období. Roku 1846 dokonce vypukl v městečku obrovský požár, který měl vinou silného větru dalekosáhlé důsledky - shořelo 112 domů, tedy větší část Miletína. Po druhé světové válce mu byl odebrán status města, který byl navrácen až roku 2006.


Erbenova stezka

Jedno ze zastávkových míst naučné stezkyJedno ze zastávkových míst naučné stezky Erben jakožto slavný rodák je s Miletínem úzce spjat. Mnohá z jeho děl jsou inspirována městem a jeho okolím, především však sbírka balad Kytice.

Erbenův rodný dům

Erbenův rodný domekErbenův rodný domek Rodný domek Karla Jaromíra Erbena je prvním zastávkovým místem naučné stezky. Je ovšem nutné podotknout, že tento dům není původní.

Dílo

Erben byl významným českým básníkem a dramatikem, představitelem literárního romantismu. Byl také velkým milovníkem české historie a folkloru a vydal i několik pohádek. Autor sice jen jediné sbírky stále fascinuje svými fantastickými příběhy s prvky horou či thrilleru. Klasické verše z jeho Kytice či jeho pohádek jsou i dnes, téměř po 200 letech, stále populární.