Jeden svět 2014

16. ročník Mezinárodního festivalu
dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět

Festival se koná v Praze od 3. do 12. března, poté v dalších 33 městech České republiky. Již poněkolikáté se koná také v belgickém Bruselu.

Téma práce, na které se zaměřuje Jeden svět 2014, je nadčasové. Přesto je program festivalu velmi aktuální. Objevují se v něm filmy s náměty, které v těchto dnech známe z novinových titulků. Patří sem například film o kontroverzních přípravách olympiády v Soči (Putinovy hry), o rozdělení Súdánu, kde se opět rozhořívá občanská válka (Nejdelší polibek), o eritrejských uprchlících v Izraeli (Zvuky mučení), kteří v lednu vyšli do ulic proti izraelské imigrační politice, anebo o stávce horníků v Jižní Africe, jež neutichá (Horníci pod palbou). Právě poslední jmenovaný dokument bude zahajovacím filmem Jednoho světa 2014. V Praze jej ve světové premiéře osobně uvede významný dokumentarista Rehad Desai a producentka Anita Khanna.

V Hlavní soutěži se představí 12 filmů, které sledují aktuální společenské problémy, jako je nelegální migrace, xenofobie, organizovaný zločin nebo politický extremismus.

V letošním roce bude na festivalu představeno 106 dokumentů z 54 zemí světa, a to v 11 tematických kategoriích. 6 filmů uvede Jeden svět ve světové premiéře: 4 české (Počátky, Olga, Raduga (slavnost duhy), Pirátské sítě) a dva zahraniční (Horníci pod palbou; Zápisky z temnoty. Aleppo.)

Zdroj: Press kit

 

Více informací o festivalu a jeho programu naleznete zde: jedensvet.cz

Články Radia Praha o festivalu Jeden svět:

Cenu za lidská práva získá dagestánská právnička

Sapijat Magomedovová, foto: One World Festival Press ServiceSapijat Magomedovová, foto: One World Festival Press Service Cenu Homo Homini za obhajobu lidských práv udělí letos česká humanitární organizace Člověk v tísni dagestánské právničce Sapijat Magomedovové. Oceněná právnička podle Člověka v tísni zastupuje oběti nezákonného bití a věznění a zabývá se i neobjasněnými vraždami. Oznámila to Adéla Pospíchalová z mediálního oddělení organizace. Cena bude předána tradičně při zahájení festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, které se letos koná 3. března v Praze. Člověk v tísni se rozhodl pro pětatřicetiletou Magomedovovou kvůli její osobní odvaze. Více...

Otázky pana Lásky přinášejí i odpovědi o životě schizofreniků

Foto: HBOFoto: HBO Schizofrenie je jedním z nejvíce tabuizovaných psychických onemocnění. Možná kvůli tomu, že pro zdravé je těžké lidem s tímto onemocněním porozumět, možná i z podvědomého strachu, aby něco podobného nepotkalo nás samotné či naše blízké. Ať už tak či onak, zřídkakdy se o schizofrenii točí dokumenty, a když už, tak bývají spíše menšího rozsahu, nikoli celovečerní. O to vzácnější a zajímavější je dokumentární film Otázky pana lásky režisérky Dagmar Smržové, který byl letos součástí programu festivalu Jeden Svět. Tento celovečerní dokument je výjimečný v mnoha ohledech, mimo jiné i v tom, že hlavní hrdina se podílel na jeho vzniku nejen jako aktér, ale i spolutvůrce. Více...