Jeden svět 2013

15. ročník Mezinárodního festivalu
dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět

Sloganem 15. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se stala věta: "Bojíte se snášet?". Tématem je tedy tolerance a otevřenost vůči odlišnosti druhých.

Letošní ročník festivalu Jeden svět uvede celkem 102 dokumentů a dvě zvláštní uvedení z produkce 30 zemí. Během deseti festivalových dní se pražské publikum bude moci podívat do 60 různých zemí světa.

Hana Kulhánková, foto: Jana Šustová / Český rozhlasHana Kulhánková, foto: Jana Šustová / Český rozhlas "Netolerance a vymezování se vůči odlišnostem jakoby se stávaly normou, kterou sebevědomě šíří politické špičky, jak jsme tomu byli naposledy svědky během vyhrocené prezidentské kampaně. Stejně nebezpečné jsou ale také věty typu 'já nejsem rasista, ale...', které často slýcháme kolem sebe, nebo je říkáme sami. Letošním festivalem se diváků ptáme - bojíte se snášet? A naše odpověď je jasná. Není potřeba se bát, protože respektem a otevřeností nemáme co ztratit. Naopak," řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Zahajovacím filmem festivalu je dokument "Statečná srdce" ("Bravehearts"). Původním záměrem režisérky Kari Anne Moe bylo na pozadí studentských voleb popsat podstatu politické scény v Norsku. Do příběhů hrdinů filmu však uprostřed léta 2011 vstoupí samozvaný 'zachránce evropských tradic' Anders Breivik, který povraždí na ostrově Utoya desítky mladých členů Norské strany Práce. Jednou z těch, kdo jen těsně unikne řádění vraha, je i jedna z protagonistek Johanna. Dokument tak ve své druhé části především hledá odpověď na to, jak se s otřesným zážitkem vyrovnává nejen ona sama, ale i celé Norsko.

Vojta Lavička - Nahoru a dolů, foto: Archiv festivaluVojta Lavička - Nahoru a dolů, foto: Archiv festivalu Světové premiéry pro letošní festival připravili hned tři čeští režiséři. Helena Třeštíková dokončila film "Vojta Lavička - Nahoru a dolů" o životních osudech romského muzikanta a novináře Vojty Lavičky. Zdeněk N. Bričkovský přiváží nový film "Fenomén / Duševní komfort Jurije Petroviče" o svérázném sibiřském samotáři, sedmdesátníkovi Juriji Petrovičovi. Vůbec první veřejné uvedení, měsíc před distribuční premiérou, pak má film režisérky Sylvie Dymákové "Šmejdi" o nekalých praktikách na tzv. prodejních zájezdech pro seniory.

Festival Jeden svět osloví každoročně kolem 100 tisíc diváků a divaček. Letošní 15. ročník se kromě Prahy uskuteční v dalších 40 městech po celé České republice, následně v Bruselu a více než desítce míst ve světě v rámci Ozvěn Jednoho světa ve spolupráci s Českými centry.

Zdroj: Press kit

 

Více informací o festivalu a jeho programu naleznete zde: jedensvet.cz