Jeden svět 2012

14. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět

Organizátoři Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět pro 14. ročník zvolili téma Protesty, nepokoje, revolta. Více jak stovka festivalových dokumentů ze 44 zemí světa svým divákům ukáže, jak protesty, nepokoje a revolta probíhají v různých částech světa, celkem v 72 státech. V Praze se festival koná od 6. do 15. března, poté v dalších 40 českých a moravských městech. Festivalová přehlídka Jeden svět se podle oficiálních informací stala největším festivalem dokumentů o lidských právech na světě.

Ředitelka festivalu Hana KulhánkováŘeditelka festivalu Hana Kulhánková O tématu letošního ročníku řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková následující: "Od začátku jsme si říkali, že není možné, abychom ignorovali v programu vlnu nepokojů v arabském světě, ale nejen tam. Nepokoje a revolty všude na světě mají několik věcí společných - obří emoce, ale v mnoha zemích i obří odvahu."

Nesouhlas se soudobým stavem společnosti ale dávají najevo mladí lidé nejen v zemích s totalitními režimy, ale také v zavedených demokraciích. Na festivalu bude možné vidět filmy o situaci v Libyi, Tunisu, Bahrajnu, ale i Řecku, Španělsku nebo Japonsku.

Zpět na TahrírZpět na Tahrír Letošní ročník festivalu zahájí snímek Zpět na Tahrír kanadského režiséra českého původu Petra Loma o revoluci v Egyptě. Pořadatelé letos vybrali 106 filmů ze 1600 přihlášených.

V hlavní soutěži se objeví 15 dokumentů. O hlavní ceny festivalu se budou ucházet snímky zařazené do hlavní soutěže a kategorie Máte právo vědět. Chybět nebudou ani nejnovější české dokumenty. Festival svým divákům nabídne i možnost diskutovat o filmech s jejich tvůrci a zúčastnit se panelových debat s odborníky.

Součástí slavnostního zahájení festivalu bude již tradičně předávání ceny společnosti Člověk v tísni - Homo homini. Za rok 2011 tuto cenu obdrží podzemní síť syrských lékařů a zdravotníků, známá jako Doctors Coordinate of Damascus. Ocenění převezme jeden z koordinátorů syrských lékařů. Lékaři získávají ocenění za mimořádnou odvahu a nasazení, s nimiž v bezprostředním ohrožení vlastních životů pomáhají civilistům raněným při represích syrského režimu. Člověk v tísni cenu každoročně uděluje osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv a demokracie.

 

Více informací o festivalu a jeho programu naleznete zde:

www.jedensvet.cz