Geocaching

Foto: Štěpánka BudkováFoto: Štěpánka Budková V následujícím přehledu jsou uvedeny tipy na pražské kešky, které by nadšený vyznavač geocachingu neměl vynechat. Seznam bude průběžně upravován tak, jak budou další pozoruhodné poklady vznikat nebo zanikat.

Tradiční kešky

GC1HFH6 Mecholupsky upir
Ilustrační snímek: film NosferatuIlustrační snímek: film Nosferatu Upíři existují. Tedy minimálně jeden v malém lese na kraji Dolních Měcholup. Kdysi prý byl kapesním zlodějíčkem a podařilo se mu nastřádat nějaké peníze a šperky. Vtipná a tajemná keška obsahuje kromě upířího pokladu také číselný kód, který je důležitý pro vyluštění nedaleké mysterky Krypta šíleného kačera. Děti by si měly na odlov obou kešek vzít raději rodiče, jeden totiž nikdy neví... Obtížnost 2/2. Počet bodů oblíbenosti: 529.

GC25J40 4.pristav
Budova s klubovnami vodních skautů na Žižkově, foto: Geocaching.comBudova s klubovnami vodních skautů na Žižkově, foto: Geocaching.com Skautské oddíly mají ke geocachingu velmi pozitivní vztah. Výjimkou nejsou ani vodní skauti, kteří se scházejí od roku 2001 v několika klubovnách na Žižkově. Na pozemku umožňují dětem vydovádět se při různých, především sportovních, aktivitách. Stačí jen zmínit horolezeckou stěnu, lezecký trenažer a skatepark. Chovají tu dokonce ovce. Skautská keška představuje velký dřevěný mechanismus, který pro někoho může být hlavolamem. Ale při troše přemýšlení se dá dovnitř nakonec dostat. Obtížnost 2.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 782.

GC23GNE DUM U CERNE MATKY BOZI
Dům U Černé Matky Boží, foto: Archiv ČRo 7Dům U Černé Matky Boží, foto: Archiv ČRo 7 Dům z let 1911-1912 od architekta Gočára je jednou z nejhezčích ukázek kubismu na světě. Stojí v místech původního barokního domu rytířů Granovských. Původně sloužil jako obchodní dům s textilem, v dalších patrech byly byty, kanceláře, vinárna. Dnes se uvnitř nachází expozice českého kubismu (součást Národní galerie) a kavárna. Na nároží domu je výrazná socha Černé Matky Boží, která dala domu jeho jméno. Kubistický skvost touží vidět nejeden turista. O obecenstvo je tedy postaráno. Nicméně keška je provedena tak, aby „nezasvěcenému“ nepřišla nápadná a odlovit se dá tak, aniž by se musely odvrátit zraky přítomných od černé Madony. Vhodné pro ty, kteří mají v Praze čas jen na klasickou procházku po Královské cestě. Obtížnost 2.5/1. Počet bodů oblíbenosti: 726. Keška je archivována, ale z místa nebyla odstraněna, a tak ji lze navštívit.

GC18TQZ Hradnikova tramvajova cache / Hradniks Tram Cache
Rampa propojující železniční a tramvajovou trať, foto: Prazsketramvaje.cz, Geocaching.comRampa propojující železniční a tramvajovou trať, foto: Prazsketramvaje.cz, Geocaching.com Jak se tramvaj dostane poprvé na trať? Ve Zličíně s pomocí rampy, kam najede ze železničních kolejí. Jedná se o technicky zajímavé řešení a neméně působivé je po této stránce i zpracování kešky, která jakoby byla součástí areálu. K otevření je potřeba šroubek nebo krátká kovová tyčka. Místo u řepské smyčky bylo vybráno kvůli blízkosti závodu kolejových vozidel, kam se přesunula výroba tramvají po zrušení ČKD Tatra na Smíchově. Propojení se využívalo i pro soupravy dovážené z Plzně. K přepravě tramvají od nádraží slouží dva upravené vagony. Obtížnost 2.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 300.

GC1CA2Y Pisecka brana/Pisek gate
Písecká brána, foto: Wikimedia Commons Free DomainPísecká brána, foto: Wikimedia Commons Free Domain Nedaleko od hlavních pražských památek, kudy proudí davy turistů, se dají najít i místa, kde je opravdu klid a přitom je na co se dívat. Písecká brána k nim patří. Její název nesouvisí s jihočeským Pískem, ale s písečnými naplaveninami v místech soutoku potoka Brusky s Vltavou, které daly jméno již neexistujícímu pražskému předměstí Písek. Brána byla zbudována Giovannim Battistou Alliprandim v roce 1721 jako součást opevnění. Osud měst však nezávisel jen na kvalitě obranných prvků, ale také na výcviku posádky. Její nepřipravenost využil roku 1741 Karel VII. Bavorský a dostal se tudy do Prahy, kde se nechal korunovat vzdorokrálem. Nesouhlasil totiž s Pragmatickou sankcí, která umožňovala panovat Marii Terezii. Brána, díky své poloze stranou dopravního ruchu, přežila bourání hradeb v 19. století a dochovala se jako jediná v Praze mimo Vyšehrad. Dnes se v jejích prostorách nachází galerie a kavárna. Keška je zpracována tak, aby svými mimikry dokonale splynula s prostředím a tím nepůsobila rušivě. Vhodné pro milovníky historie a krátkých nenáročných vycházek. Obtížnost 2/1. Počet bodů oblíbenosti: 388. Keška je disablovaná z důvodu rekonstrukce brány, po obnovení bude mít pravděpodobně jinou podobu.

GC2V0N1 Most Zavodu miru
Most Závodu míru, foto: Wikimedia Commons Free DomainMost Závodu míru, foto: Wikimedia Commons Free Domain Most Závodu míru není prvním, který překonává v těchto místech řeku Vltavu a spojuje Zbraslav se Závistí. V roce 1964 byl dokončen podle návrhu ing. Tvrzníka jako první obloukový most na světě, postavený metodou samonosné svařované výztuže. Mezi jeho prvními „návštěvníky“ byli účastníci etapového cyklistického Závodu míru. Proč doporučit tuto kešku? Leží na pražské periferii, u nepříliš lákavého cíle, na místě, které vypadá spíš ošklivě než hezky. Ale způsob maskování je pro danou lokalitu takřka ideální a ukazuje, že oči nemusí být vždy smyslem, na který se lze spolehnout. Obtížnost 2/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 185.

GC1BH4Y VLTAVA RIVER
Vltava, foto: Archiv ČRo 7Vltava, foto: Archiv ČRo 7 Nejdelší řeka na českém území si zaslouží svůj poklad i v Praze. Je důležitou vodní komunikací, výletním místem a pro někoho také přírodním koupalištěm. Při čtení článků o plavcích ve Vltavě se nabízí otázka, kudy do ní odvážlivci vstupují. Jednou z odpovědí může být i tato keška. Není třeba mít strach, při jejím odlovu se nepočítá s žádnou koupelí. Přesto je odlov poměrně akční, uváží-li se, že je umístěna v centru města, kde se pohybují tisíce turistů. Obtížnost 2/3. Počet bodů oblíbenosti: 476.

GC292D8 Stit Strahova
Stadiony na Strahově, foto: Kristýna MakováStadiony na Strahově, foto: Kristýna Maková Monumentální komplex stadionů na Strahově dnes většinou zeje prázdnotou a po setmění působí trochu strašidelně. Sportovní tradici vně stadionu zahájily na pětikilometrovém okruhu automobily v závodě Štít Strahova v roce 1950. V dalších deseti letech se kolem budov na kluzké dlažbě proháněli střídavě jezdci na motocyklech i dvoustopých vozidlech. Závodu je věnována nápaditá keška. Je připravena tak, aby se kačeři přesvědčili, že nelze vždy věřit tomu, co vidíme. I dnes se tu občas objeví motorkáři, kteří chtějí provětrat své silné stroje, dalším „nepřítelem“ mohou být skejťáci nebo vrátný z nedalekého vchodu do budovy. Proto je třeba zachovat obezřetnost. Obtížnost 3.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 257. Keška je momentálně mimo provoz z důvodu ztráty.

GC3YHR2 Recakova toaleta
Foto: mtuFoto: mtu Zastávka autobusu Dlouhá míle se nachází na okraji sídliště Dědina při cestě na letiště. Kromě toho, že jde o jedno z nejchladnějších a největrnějších míst Prahy, se k němu nevážou žádné významné události ani památky. Přesto jsou tady ukryty minimálně dvě pěkné kešky. Větší z nich je věnována fiktivní postavě Olega Řečáka z jižní Moravy, a kačer tak bude moci poznat jeho vynález z oblasti hygieny. Zhruba o 200 metrů dále, na opačnou stranu od zastávky, si lze odlovit jednu z nejlepších pražských nanokešek s přírodním maskováním (GC2MC5T Zelena Dedina). Obtížnost 1/2.5 (u nanokešky 2.5/2.5). Počet bodů oblíbenosti: 579 (Zelena Dedina: 307).

GC3W9VR Letiste Vaclava Havla Praha
Letiště Václava Havla, foto: Filip Jandourek / Archiv ČRoLetiště Václava Havla, foto: Filip Jandourek / Archiv ČRo Na ruzyňském letišti přistávají letadla již od roku 1937. Původní funkcionalistická budova stojí stranou a je určena především pro soukromé a charterové lety. V 60. letech rozšířilo letiště svou plochu a většina letů byla odbavována v nově postavené budově (dnešní Terminál 1). Nárůst letecké přepravy po vstupu do Evropské unie urychlil realizaci Terminálu 2. Dne 5. října 2012 došlo k přejmenování na Letiště Václava Havla na počest prvního prezidenta České republiky. Přestože je obvykle zakázáno umísťovat kešky v letištních budovách, tady se jedná pravděpodobně o oficiální výjimku. Na konci Terminálu 2, který slouží linkám v rámci schengenského prostoru, prochází napříč jednotlivými poschodími tzv. Forum Havlum, kde se na panelech objevují myšlenky Václav Havla a citáty z jeho her. Přímo v objektu se nachází keška, která je zároveň hotelem pro travel bugy. Díky charakteru Fora a jednoznačnému hintu je možné provést odlov velmi nenápadně. Obtížnost 2/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 434.

GC3Z33J KES U ZAKLADNI SKOLY
ZŠ Mikulova, foto: Google Street ViewZŠ Mikulova, foto: Google Street View Keška vznikla jako parodie na krabičky zakládané některými začátečníky, které jsou věnovány škole, kam vlastník kešky chodí. Obvykle se jedná o filmové krabičky na zemi, přikryté kamenem, které vydrží do první krádeže nebo oblevy. Renomovaný autor založil kešku nedaleko ZŠ Mikulova. Kromě amatérsky stylizovaného listingu však nemá s výše uvedenými „školními“ poklady nic společného. Vtipná skrýš, u níž se stačí trochu zamyslet, je dostupná i pro vozíčkáře. Obtížnost 5/1. Počet bodů oblíbenosti: 344.

GC4DYQA Dopravni podnik - Garaz Hostivar
Garáže Hostivař, foto: Archiv Společnosti pro veřejnou dopravuGaráže Hostivař, foto: Archiv Společnosti pro veřejnou dopravu Koho zajímají dopravní prostředky, přijde si na opuštěné zarůstající louce na své už jen kvůli výhledu na autobusové garáže a opravnu Hostivař. Pražský dopravní podnik tu opravuje autobusy od roku 1985, po zrušení areálu v Libni v roce 1994 se plocha využívá také ke garážování v halách a na volném prostranství. V péči zaměstnanců nejsou jen podnikové autobusy, restaurují se zde mj. exponáty z Muzea MHD. Na kačery čeká bonus navíc v podobě nápadité, tematicky provedené kešky. Obtížnost 1.5/2.5. Počet bodů oblíbenosti: 182.

GC4TCA5 Historicke hradni vodovody
Foto: ČT24Foto: ČT24 Nad schody stoupajícími do Střešovic se kačer ocitne na hezké vyhlídce. Možná ani netuší, že někde tady vedl v minulosti hradní vodovod ze 16. století. V nedaleké vinici Andělce totiž vyhloubil studnař Winkler štolu, ze které se čerpala voda. Na místě čeká objekt, který na první pohled vypadá jako tisíce podobných v českých městech a vesnicích. Jedná se o mechanicky ovládanou kešku a s trochou důvtipu a pozornosti se lze za chvíli propracovat až k logbooku. Názorný příklad toho, že i ve vnitřní Praze lze udělat velkou, tematicky dokonalou a technicky zajímavou kešku. Obtížnost 2.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 644.

GC4X2TG Snezny muz (Yetti)
Zdroj: Philippe Semeria, Wikimedia CC BY 3.0Zdroj: Philippe Semeria, Wikimedia CC BY 3.0 Yetti čili Sněžný muž patří k plejádě legendárních záhadných tvorů, kteří byli údajně spatřeni, ale nepodařilo se přesvědčivě doložit jejich existenci. A i shromážděné důkazy se po prozkoumání mění v úsměvné kuriozity. Ať už tento příbuzný člověka, opic nebo snad medvědů skutečně žije v Himálajích a sousedních velehorách, nebo je jen výplodem fantazie horolezců a domorodců, kešku si určitě zaslouží. V jejím okolí se dá identifikovat několik Yettiho stop, ale vlastní schránku lze vzhledem k velikosti domnělé bytosti přirovnat k jehle v kupce sena, což je výzva pro bystré oči nebo trpělivé návštěvníky lokality Okrouhlík. Obtížnost 5/1. Počet bodů oblíbenosti: 270.

GC52DDH KnihoBudka Slivenec
Foto: Kristýna MakováFoto: Kristýna Maková Neziskový projekt KnihoBudka využívá staré telefonní budky v Praze a okolí jako malé veřejné knihovny. Interiér byl upraven na systém poliček, na kterých stojí knihy, které si lze zapůjčit nebo vyměnit. Jedna z takových budek se nachází uprostřed pražského Slivence a lze dobře odhadnout, jak asi bude vypadat keška v ní umístěná. Obtížnost 1.5/1. Počet bodů oblíbenosti: 30. Keška se odlepila z místa uložení, proto je disablovaná, nicméně funguje díky dalším nálezcům v nouzovém režimu.

Mysterky

GC2QX5H Kacer rybarem
Foto: Archiv ČRo 7Foto: Archiv ČRo 7 Zapomenutý kout na pražské periferii toho moc nenabízí, ale skrývá malou nádrž, kde kačer může něco zajímavého ulovit. Stačí vyluštit jednoduchou šifru a s pomocí udičky (ať už vlastní nebo té připravené kousek od kešky) rybařit v temných vodách. Vstupovat do nádrže není nutné, je asi 150 cm hluboká, na dně bahnitá a voda sice nesmrdí, ale čistotou zrovna neoplývá. A když už je „ryba“ na háčku, tak proč si ji hned „neupéct“? Cesta od nádrže totiž vede mimo jiné k další lehké mysterce, nazvané Kačer kuchařem. Obtížnost 3.5/2. Počet bodů oblíbenosti: 170. Dovnitř se zřejmě dostala voda, a tak je zatím pro další odlovy znepřístupněna.

GC3F0TT Braillovo pismo
Foto: Lrcg2012, Wikimedia Creative Commons 3.0Foto: Lrcg2012, Wikimedia Creative Commons 3.0 Nenápadný vynález, který umožňuje milionům slepců bez problémů číst, se zrodil v roce 1824. Louis Braille, který oslepl jako malé dítě souhrou nešťastných náhod po nehodě v otcově ševcovské dílně, byl teprve patnáctiletý, když přišel se systémem šesti vystouplých bodů, nahrazujícím používání vlisovaných drátěných písmen. Inspirací mu bylo tajné námořnické písmo pro čtení v noci, které se mu však kvůli 12 bodům zdálo příliš složité. Písmo pro slepce tak vypadá očima jako nekomplikovaný systém znaků. Proto je domácí část luštění této kešky docela jednoduchá. Uměl by to však zdravý člověk i bez použití zraku? Stačí se vydat na sever Prahy a vybavit se trochou trpělivosti. Vynikající mezistage a finále, které se také drží tématu. Jedna z kešek, nad kterými kačer obdivně pokyvuje hlavou. Obtížnost 3/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 99.

GC1ZZTM ZLUTA SILA
Kdo by neznal rodinku žlutých hrdinů, kteří se objevují v animovaném seriálu už více než dvacet let. Keška je tematicky věnovaná právě Simpsonovým. I pro ty, kdo seriál neznají, není složité ji s pomocí internetu vyřešit. Zjišťuje se pouze zařazení vybraných dílů do jednotlivých sérií (sezon), v nichž byly uvedeny. Cílové místo je dobře dostupné osobní i veřejnou dopravou. Neotřelé umístění určitě každého pobaví. Vhodné pro celou rodinu. Obtížnost 2/1. Počet bodů oblíbenosti: 411.

GC2K2ZT VHS
Foto: Jared C. Benedict, Wikimedia Creative Commons 2.0Foto: Jared C. Benedict, Wikimedia Creative Commons 2.0 Videokazety (VHS = Video Home System) už pomalu upadají v zapomnění. V 80. a 90. letech však patřily v Česku k oblíbenému médiu, které nechybělo skoro v žádné domácnosti. Za obrazovou složkou zpočátku výrazně zaostával zvuk, ale zavedením šestihlavých videorekordérů se dostal prakticky na úroveň CD. Pro naleyení kešky stačí znát jen jeden technický údaj. Víte, jak dlouhá (v metrech) je magnetická páska standardní 240minutové VHSky? Na výběr máte čtyři možnosti a s pomocí internetu se lze lehce dopátrat k řešení. Finálové místo leží na pražské periferii, kam se běžný kačer vydává asi jen kvůli pokladům, ale zpracování této krabičky si každý bude dlouho pamatovat. Obtížnost 3/2.5. Počet bodů oblíbenosti: 140.

GC1A8E3 Hradnikova evropska cache
Foto: Evropská komiseFoto: Evropská komise Koho baví vlajky a chce vidět několik zahraničních ambasád, pak ho čeká příjemná procházka. Autor omezil řešení jen na evropské vlajky a použitím trojkombinace bílá-modrá-červená, jako je tomu u národní zástavy. Pro koho rozpoznávání nevybarvených vlajek a obíhání zastupitelských úřadů není příliš zábavné, může se utěšovat, že na něj čeká téměř dokonale vymyšlená finálka, samozřejmě na tematicky spjatém místě. Hledat se má nejdříve očima, ale tady lze spíše doporučit „omak“. Obtížnost 3/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 171.

GC2GJ6B Caropravnost – Uzasna Zemeplocha
Foto: TalpressFoto: Talpress Čaroprávnost je třetí knihou série Zeměplocha od Terryho Pratcheta. Jejími hlavními hrdinkami jsou čarodějky Eskarína a Bábi Zlopočasná. Šest správně zodpovězených otázek z obsahu díla umožní odrýt správné souřadnice. Fanoušci Terryho Pratcheta zajásají, ale kešku zvládne s pomocí google vyluštit i ten, kdo jeho knihy nečetl. Finálové místo vypadá tajemně, přitom je však na doslech a téměř na dohled od „civilizace“. Ve vlhkých částech roku se okolí může změnit v bažiny. Keška se dá opravdu v lese schovat téměř do čehokoli, když si to šikovný autor usmyslí. Obtížnost 2.5/2. Počet bodů oblíbenosti: 82.

GC18ZDT Stargate cache #1
Hvězdná brána (Stargate) patří ke kultovním dílům sci-fi. Kromě několika filmů se objevila i seriálová verze. K získání souřadnic není nutné vysedávat hodiny před televizní obrazovkou. Stačí pouze přečíst znaky na hvězdné bráně, což je s pomocí internetu otázka chvilky. Zpracování samotné kešky je vlastně velmi jednoduché a zvolené místo má nepřímou souvislost s tématem. K odlovu je zprvu potřeba mít zdravé oči nebo intuici. A pak už se jen modlit, aby se kolem nemotalo příliš mnoho mudlů. Obížnost 3/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 305.

GC1Q2ZE Meteorologicka #3
Třetí keška povedené série o meteorologii vypadá na první pohled složitě, ale nakreslit synoptickou mapu podle číselných údajů ve zprávě o počasí není až tak obtížné. V dalším kroku se musí autor mapy zorientovat v tlakových útvarech, frontách či izobarech, zodpovědět několik otázek a dojet si na místo finálových souřadnic pro poklad. Keška má vynikající maskování - i když to tak na první pohled nevypadá, není nutné nic vytrhávat ze země ani lézt do křoví. Obtížnost 3.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 68.

GC1HPQ4 Jednotky SI – Kilogram
Foto: Wikimedia Commons Free DomainFoto: Wikimedia Commons Free Domain Historie kilogramu je zajímavá a na řešitele čeká pár otázek týkajících se etalonu (vzor pro výrobu kilogramových závaží). Původní definice kilogramu přes hmotnost vody při stanovené teplotě a atmosférickém tlaku vzaly za své, neboť tlak byl recipročně definován přes hmotnost. A tak byl v roce 1889 vyroben ze slitiny platiny a iridia prototyp ve tvaru válce s výškou a průměrem 39 mm. Jeho kopii uchovává mj. Český metrologický institut. Odměnou pro luštitele je návštěva zanedbaného industriálního území, kde se však nachází stylově maskovaný poklad. Při troše smůly se odlov může změnit v trénink v posilovně. Ale keška za to určitě stojí. Obtížnost 3.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 59.

GC1KDWN Repora
Řepora, foto: ŠJů, Wikimedia Creative Commons 3.0Řepora, foto: ŠJů, Wikimedia Creative Commons 3.0 Replika středověké vesnice je v jihozápadní části Prahy hlavní turistickou atrakcí. Řepora je slovo odvozené ze starého označení pro přilehlou čtvrť Řeporyje. Iluzi 14. století navozují kromě usedlostí řemeslníků například kostel, pranýř, tržiště a palisády. Nejlepší je navštívit místo o víkendu nebo o tradičních svátcích, kdy tu nechybějí doprovodné akce a různé pochutiny. K odlovu kešky není nutné jít dovnitř. Na krabičce je zajímavé její maskování, mnohé i přes nápovědu nenapadne, že by mohla být přikryta „živým“ objektem. Uvnitř se nachází bonus v podobě souřadnic nedaleké archivované kešky se stejnou tematikou. Obtížnost 2.5/2.5. Počet bodů oblíbenosti: 22.

GC1Q9VM Mikromagie – skorapky
Hieronymus Bosch: Kejklíř, foto: Městské muzeum Saint-Germain-en-LayeHieronymus Bosch: Kejklíř, foto: Městské muzeum Saint-Germain-en-Laye Na této typicky městské kešce je zajímavý její princip. Kačer zná souřadnice osmi míst, které autor rozmístil ve vzájemně dobré pěší dostupnosti. Na každé lokalitě se nalézá krabička, umístěná například na dopravní značce nebo billboardu. Ale jen v jedné ze schránek se lze zapsat do logbooku, který se čas od času přestěhuje do jiného úkrytu. Na rozdíl od hry skořápky tady nepomůže žádné bystré oko, ale opravdu jen náhoda. Na kolikátý pokus se vám podaří kešku odlovit? Obtížnost 2.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 78.

GC2DM3J BOHNICKE UDOLI BONUS – Stary hrbitov
Bohnické údolí, foto: Google Street ViewBohnické údolí, foto: Google Street View Bohnické údolí je neprávem opomíjenou zajímavou přírodní lokalitou na severu Prahy. Spojuje staré Bohnice s osadami Zámky a Tříkrálka. Nad Bohnickým potokem se zvedají strmé, místy skalnaté svahy. K odlovení bonusové kešky je potřeba najít 7 tradičních, pohodlně přístupných kešek. Všechny jsou blízko od sebe a až na finále logicky řazené jako krátká procházka Bohnickým údolím. Lehkou „šifru“ je třeba odhalit přímo v terénu. Ale i pro ty, které řešení nenapadne a nechtějí zkoušet metodu BF, určitě není k zahození najít bez větší námahy sedm PET krabiček. Starý hřbitov ve skutečnosti existuje jen něco málo přes sto let, nicméně se již půlstoletí nevyužívá. Mezi pohřbenými převládají bývalí pacienti a zaměstnanci psychiatrické léčebny a také oběti tyfové epidemie mezi italskými zajatci z 1. světové války. Hned naproti je zvířecí hřbitov. Obtížnost 3/2. Počet bodů oblíbenosti: 215.

GC2MQN6 Hledejte rozdily...
Foto: Geocaching.comFoto: Geocaching.com Čím se liší dva obrázky? Hledání některých detailů může být o nervy a při luštění této kešky čeká hned šest dvojic obrázků s pohádkovou tematikou. Autor ale nechtěl kačery otrávit, a tak jsou rozdíly opravdu jednoznačné. V terénu je připravena velká krabička v místech s dobrým výhledem na Prahu. K jejímu dosažení je potřeba zvládnout ještě jeden „hlavolam“. Hodně štěstí a případně šikovné ruce. Obtížnost 2.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 320.

GC3VNBA Udoli Vinorskeho parku
Vinořský park, foto: mtuVinořský park, foto: mtu Vinořský park, založený v 18. století rodem Chotků, svým charakterem připomíná spíše les. Cesty jsou však dobře prošlapány a vedou například kolem třech rybníků a pískovcových skal, do kterých byly vytesány výklenky. Až do odstřelu na konci II. světové války tu bývala i vodní jeskyně, kam se dalo vstoupit jen na člunu. Kromě řady druhů vzácného hmyzu je lokalita zajímavá i pro archeology, kteří zde objevili pozůstatky valů slovanského hradiště. Téměř na konci parku se nachází strom s pěknou malou ptačí budkou a v ní malá „hračka“, jejíž dutá část obsahuje logbook a případně další náležitosti kešky. Není tedy třeba nic luštit, neboť poklad je na úvodních souřadnicích. Vítězem je ten, kdo skříňku nenásilným způsobem otevře. Obtížnost 2.5/2. Počet bodů oblíbenosti: 102.

GC2PK98 To, co by dospeli nemeli slyset...
Foto: Wikimedia Commons Free DomainFoto: Wikimedia Commons Free Domain Jedna z nejlepších mysterek v Praze a možná i celé republice. Věnuje se problematice presbyakuze čili stařecké nedoslýchavosti. Schopnost slyšet vysokofrekvenční zvuky ztrácíme kupodivu již od útlého věku. Autor nechce diskriminovat dříve narozené, a tak malý kvíz, který čeká kačery na webu a v němž musí správně přiřadit zvuky, neobsahuje žádné neslyšitelné pískání. S obdrženými souřadnicemi začíná terénní část hledání kešky. Na západním okraji Prahy je přichystáno několik zastavení, někde se jen shánějí ukryté souřadnice, jinde je potřeba opět vyzkoušet sluch. Příjemné napětí, co bude následovat dále... nakonec chvilkový úlek a kontrola vypočtených souřadnic. Ano, je třeba udělat i těch pár posledních kroků k místu, kam by normální smrtelník raději nešel. Ale kačer v sobě kvůli očekávané odměně na závěr putování za nezapomenutelnou keškou určitě nalezne dostatek odvahy. Obtížnost 3.5/2. Počet bodů oblíbenosti: 259.

GC3DENE Rozpusteny vypusteny
Film „Rozpuštěný a vypuštěný“Film „Rozpuštěný a vypuštěný“ Dílo Rozpuštěný a vypuštěný patří do kánonu českých filmů. Dvojice Svěrák a Smoljak je zpracovala podle své divadelní hry Vražda v salonním kupé. Keška na toto téma je pro mnohé kačery možná ještě větší „ikonou“ než samotný film. Na začátku je třeba zhlédnout snímek a zodpovědět osm číselných otázek, druhá část je terénní a týká se míst, kde se detektivní komedie natáčela. Pravdou je, že se dá vyřešit s aplikací Google Street View i od stolu. Finálové souřadnice vedou na metrem dobře dostupnou lokalitu, kde je však třeba dávat pozor na všudypřítomné mudly. Schránka je obřích rozměrů a mohla by si snad i zahrát ve filmu, kterému je věnována. 99 % nálezců ji řadí mezi své oblíbené a jen těžko se v Praze hledá kvalitnější keška. Navíc je díky své přiměřené obtížnosti odlovitelná prakticky pro všechny kačery. Obtížnost 3/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 440. Keška je disablovaná, pravděpodobně je poškozený otevírací mechanismus.

GC3HC0Z Ukradena keska – UKG
Ukradená galerie v Modřanech, foto: Archiv Prahy 12Ukradená galerie v Modřanech, foto: Archiv Prahy 12 Inspirací pro vznik kešky v pražských Modřanech byl streetartový projekt Ukradená galerie, který má své kořeny v Českém Krumlově a postupně se rozšířil do několika měst po celé Evropě (např. do Drážďan, Lince, Lisabonu). Nezávislí umělci vystavují svá díla v obyčejných prosklených nástěnkách, a to vždy na jeden týden. Umístění pokladu těsně souvisí s Ukradenou galerií. Proto je keška na uvedených souřadnicích, ale nejprve potřebuje kačer nalézt pomůcku pro přístup ke kešce. Nachází se nedaleko a její umístění lze zjistit snadno ze samotného listingu. Obtížnost 2/2.5. Počet bodů oblíbenosti: 185.

GC2NJ27 Prosecké (ne)podzemí
Prosecké skály, foto: Prasopestilence, Wikimedia Creative Commons 3.0Prosecké skály, foto: Prasopestilence, Wikimedia Creative Commons 3.0 Pohledy do proseckého podzemí si může kačer „užít“ při skládání dvou lehkých puzzle, do 5 až 7 km dlouhého labyrintu chodeb v pískovcích se dnes bohužel nepodívá. Po dokončení skládaček se zobrazí souřadnice, nacházející se přímo v Proseckých skalách, kde čeká další překážka na cestě k vlastní kešce. Ostříží oči tady moc nepomohou, k úspěchu vede spíše dobrý úsudek a hmat. A potom přijde zajímavý způsob oznámení finálních souřadnic, který trochu připomíná loterii - s tím rozdílem, že tady vyhrávají všichni. I při dohledávání vlastní krabičky nebude třeba opustit oblast skalních výchozů. Uzavřené podzemní prostory (bývalý lom Močálka) mají být v budoucnu částečně zpřístupněny. Keška už se v nich sice zabydlela, ale je samozřejmě pohodlně odlovitelná z povrchu. Obtížnost 2.5/2. Počet bodů oblíbenosti: 236.

GC47AVN Teta kam jdete , co to nesete
Foto: Archiv MČ Praha 8Foto: Archiv MČ Praha 8 Většina pražských sídlišť postrádá orientační body, které by je pro cizí návštěvníky zpřehlednily. K výjimkám patří dobové sochy. Někdy je však těžké popsat, co vlastně dané umělecké dílo znázorňuje. Autoři kešky si vybrali betonový monument u Přemyšlenské ulice v Praze 8 a kačeři si mohou zvolit, o jaké dvě postavy se jedná. U každé možnosti mají uvedeny souřadnice, kde se potenciálně nachází krabička s pokladem. Správné řešení je samozřejmě jen jedno a buď při něm napomůže internet, nebo lze postupně navštívit sedm různých míst. Cílový objekt nemá k soše žádný vztah, lákadlem je v tomto případě pouze důmyslná keška, vystřižená jako z učebnice - někdy vůbec není nutné maskování, a přesto zůstane pro nezasvěcené utajená. Obtížnost 3/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 158.

GC4919E HORKA KASE
Horká kašeHorká kaše Film Horká kaše, který vznikl podle povídky Miloš Cajthamla Jak se kreslí nula, měl ukázat odvrácenou tvář života na velkém sídlišti (Jižním Městě). Mládež, která měla omezené možnosti vyžití a pocit odcizení, si často hledala alternativní způsoby trávení volného času, při nichž se nevyvarovala násilí. Přes značnou schematičnost a nepříliš kvalitní herecké výkony se zde diváci poprvé (psal se rok 1988) výrazněji seznámili s existencí metalové scény. K zajímavostem patří, že se skupinou Vitacit vystoupila na filmovém plátně tehdy začínající zpěvačka Lucie Bílá. Autor kešky připravil test, který lze zvládnout jen po zhlédnutí filmu. Námaha se však vyplatí, keška je zpracována tak, že dokonale využívá anonymitu sídliště, kde nikdo neví, co je funkční a co k ničemu neslouží. Obtížnost 3.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 115.

GC37QE5 Angels & Demons
Znak iluminátůZnak iluminátů Anglický název Brownova románu Andělé a démoni naznačuje, že půjde o mysterku plnou záhad. Knihu není potřeba znát, jednotlivé fáze kešky obsahují základní osu příběhu. Nejedná se o kešku na pár minut, protože je potřeba navštívit místa, která posouvají děj a jejichž charakter a poloha mají svůj účel v souladu s knižní předlohou. Jen se kačer neocitne ve Vatikánu, ale pohybuje se stále na území Prahy. Krabička má tajemné uložení, aby si kačer připadal jako hrdina Robert Langdon, který jde po stopách záhadných vražd, za nimiž stojí sekta iluminátů. Obtížnost 4/1.5 nespočívá v obtížnosti úkolů, ale v nárocích na čas věnovaný řešení. Počet bodů oblíbenosti: 41.

GC3BGNY Odkaz Madame de Villefort
Foto: Geocaching.comFoto: Geocaching.com Další "špionážní" keška. Na začátku se objevuje útržek papíru s barevnými pruhy a zlomkem přístupových údajů k mailu zavražděné záhadné dámy. Je jasné, že právě její elektronická pošta může prozradit, proč musela zemřít. Po prvním kroku se rozběhne sled událostí, při kterých je třeba virtuálně navštívit řadu zajímavých míst na světě, rozkrýt síť organizovaného zločinu a nakonec si dojít pro schránku s logbookem. Obtížnost 3.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 104.

GC4GG1C bedna s hudbou
Foto: xedos4, FreeDigitalPhotos.netFoto: xedos4, FreeDigitalPhotos.net Většina kešek prověřuje v terénu kačerovy oči, popřípadě hmat, je-li schována tak, že by k jejímu objevení potřeboval periskop nebo nějaký velmi krkolomný cvik. Tady se autorům, jak lze tušit už z názvu, podařilo vytvořit kešku, kde je třeba se spolehnout na sluch a na znalosti v oblasti hudby. Protože nejde o přemrštěnou obtížnost, většina si na místě řekne: "To znám... Je mi to povědomé..." apod. Po určení původce předlohy onoho zvuku stačí už jen spočítat finále a v dostupné vzdálenosti čeká sice už ne tak pozoruhodná, ale hezky uložená keška. Obtížnost 3/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 70. Keška je disablovaná, je možné, že chybí rozhodující 1. stage, která dala této multimysterce název.

GC4V9D5 100 let vodovodu Karany-Praha
Foto: GoogleStreetViewFoto: GoogleStreetView Zdroj v Káraném u soutoku Jizery s Labem je po vodní nádrži Švihov (Želivce) druhým nejdůležitějším zásobitelem Prahy vodou. Na východním okraji Prahy stojí odvzdušňovací věže. Kamenná novobarokní stavba sloužila městu už před více než sto lety. V roce 1939 ji nahradila dvojice nových věží, projektovaná Ing. Ivanem Dobřickým, která plní svou funkci dodnes. Již v minulosti na tuto technickou památka upozorňovala zajímavá keška, která však trpěla vlhkostí. U její zdařiláé následovnice se podařilo dokonalé sladění s tematem. Obtížnost 2/2. Počet bodů oblíbenosti: 31.

GC49WZA Vinorsky zamek - CHIRP
Zámek Vinoř, foto: Packa, Wikimedia CC BY-SA 3.0Zámek Vinoř, foto: Packa, Wikimedia CC BY-SA 3.0 Barokní zámek ve Vinoři kdysi projektoval slavný architekt František Maxmilián Kaňka, který adaptoval pro rod Černínů starší nižší šlechtické sídlo. Návštěvníci malebné čtvrtě na kraji Prahy se bohužel dovnitř nepodívají, objekt řadu let využívá policie. Keška věnovaná významné památce využívá tzv. chirp - zařízení, které vysílá signál s finálovými souřadnicemi. Zachytit jej lze jen vybranými typy navigace, a to v blízkosti jedné z kapliček svaté cesty z Prahy do Staré Boleslavi. Na rozdíl od řady jiných chirpových kešek se autor snažil vymyslet i pěkné uložení finále. Obtížnost 3.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 33.

GC4RP6V Welcome to Prague
Uvítání na Hlavním nádraží v Praze, foto: YouTubeUvítání na Hlavním nádraží v Praze, foto: YouTube Geocaching je mezinárodní hra, a proto je dobré připravit se na zahraniční hosty. Zvlášť v Praze. Hlavní nádraží se řadí k místům, která cizí kačeři vidí jako první. Pro ně je připravena uvítací keška, která má za cíl provést návštěvníky útrobami nejdůležitější železniční křižovatky v Česku. Na pomoc si mohou vzít video v listingu, na jehož natáčení se podílely desítky místních hledačů pokladů. Někteří dokonce v dobových kostýmech, s mávátky, anebo přinejmenším se širokým úsměvem na tváři. Na konci čeká skrýš s pěknou tematickou krabičkou. Obtížnost 2/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 231. Bohužel momentálně ukradena, je třeba počkat na její obnovu.

GC510FH Kapitane, kam s tou lodi?
Foto: Oziris, Free ImagesFoto: Oziris, Free Images Projížďka na lodi není ani ve vnitrozemské zemi jako Česko ničím neobvyklým. Někteří si jí zpestří své výlety v okolí velkých přehrad nebo řek, jiní si splní sen řídit vlastní plavidlo. K tomu je potřeba absolvovat zkoušky, podobné řidičáku, ale pravidla provozu na vodních cestách se přeci jen výrazně liší. K získání souřadnic se lze dostat zodpovězením otázek modelového testu, uplatnění teoretických znalostí v praxi tu naštěstí nikdo nezkouší. Na výsledném místě, které souvisí s vodou, si kačer může dohledat tematicky zpracovanou krabičku. Obtížnost 2/3.5. Počet bodů oblíbenosti: 50.

GC56KG8 PAG1: Hurá na letiště
Letiště Václava Havla, foto: CzechTourismLetiště Václava Havla, foto: CzechTourism První a zatím poslední série prestižních kešek v rámci projektu GeoTour v České republice vznikla na pražském Letišti Václava Havla, které umožnilo ve svých prostorách umístění stylových a velmi dobře zpracovaných schránek. Jedna z nich se nachází dokonce v tranzitním prostoru a je tak dostupná jen těm, kteří odlétají do zemí EU, nebo se z nich vracejí, případně se účastní exkurze, která představuje zájemcům i tyto prostory. Jiné krabičky se nacházejí vně letištního plotu, v místech, kde jsou nejzajímavější pohledy na dění na runwayích. Autor je známý svou sérií v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi a částí kešek v sérii Matrix, a tak není divu, že se pustil do tohoto ambiciózního projektu. Originální je i zapisování kódů, které slouží k získání souřadnic bonusové kešky. Listing pojednává o fiktivním studentovi Petrovi, který se hodlá zdokonalovat v angličtině do Londýna a zároveň miluje letiště. Čtenáře postupně seznamuje s historií a současností letiště a ukazuje jeho nejzajímavější části. Po odlovu série si snad každý uvědomí, že nejde o pouhé místo, odkud se odlétá a kam se přilétá, ale o zajímavé kulturně-společenské centrum s vlastním geniem loci. Obtížnost 1/1. Počet bodů oblíbenosti: 118.

GC4KAMV 4*4 Challenge
Foto: Rthrued, Wikimedia CC BY-SA 3.0Foto: Rthrued, Wikimedia CC BY-SA 3.0 Challenge kešky ve světě přibývají, jejich hlavní důraz se klade obvykle na splnění určité podmínky a vlastní zpracování jakoby nebylo až tak důležité. Jednou z výjimek v tomto ohledu je challenge umístěná do Prahy, s názvem, který má více smyslů. Jeden z nich se autorům podařilo naplnit při vytvoření schránky. Druhý smysl spočívá v přijetí výzvy, kterou lze v případě úspěchu završit logováním nálezu kešky. V průběhu 24 hodin je potřeba navštívit čtyři různé nezávislé státy a v každém z nich odlovit minimálně čtyři kešky, bez ohledu na jejich typ či velikost. Většina kačerů si vybírá kombinaci Česko, Slovensko, Rakousko a Maďarsko. Obtížnost 5/2. Počet bodů oblíbenosti: 53.

GC5CEW0 Prazske legendy - O streviccich z chlebove kurky
Kostel Povýšení sv. Kříže ve Vinoři, foto: Robinsoncrusoe, CC BY-SA 3.0Kostel Povýšení sv. Kříže ve Vinoři, foto: Robinsoncrusoe, CC BY-SA 3.0 Mezi pražskými pověstmi lze najít příběh o hraběnce Černínové, která si ve své marnivosti nechala ušít střevíčky, které nikdo jiný neměl - z chlebové kůrky. Za svou pýchu byla potrestána, na plese si ji do sklepení odvedl pekelník. Vše se prý odehrálo buď v Černínském paláci na Starém Městě, nebo v místech, kde stojí vinořský kostel Povýšení svatého Kříže. V blízkosti svatostánku se nachází keška, jejíž souřadnice lze získat pozorným prozkoumáním textu v zadání. Místo je to příjemné, které návštěvník docení zvláště v horkých letních dnech. A umístění se jeví tak přirozené, jakoby tu byla skrýš už odedávna. Obtížnost 2/2. Počet bodů oblíbenosti: 28.

GC5C9NT 13ft.
Foto: Lilla Frerichsová, PublicDomainPictures.netFoto: Lilla Frerichsová, PublicDomainPictures.net Třináct stop. Zdá se, že to není až tak vysoko, vlastně dva vysocí muži nad sebou. Zajímavá keška byla umístěna nejdříve u kbelského letiště, ale nakonec se musela pravděpodobně z bezpečnostních důvodů přestěhovat do Vinořského lesa. Na místě je třeba získat informaci o kódu k otevření krabičky a potom s trochou důvtipu využít netradiční pomůcku instalovanou pod keškou. V Praze je tato keška asi jediná svého druhu. Obtížnost 1.5/4. Počet bodů oblíbenosti: 56.

GC5DMAV Earthky ve svete (challenge cache!)
Foto: Stephen Ritchie, CC BY-NC 2.0Foto: Stephen Ritchie, CC BY-NC 2.0 Popularita výzev zatím prožívá boom. Řada z nich je jen statistickou hříčkou, završenou bohužel nic neříkající krabičkou. V případě tohoto pokladu v houštinách na kraji barrandovského sídliště je třeba vyzdvihnout, že se zakladatel držel tématu a zavděčí se tak i těm, kteří zatím podmínky nesplňují a zapíší se jen v poznámce. Keška je určena především pro cestovatele, vyžaduje návštěvu tzv. zeměkeší (tj. nefyzických pokladů s úkoly vztahujícími se k významnému geologickému místu), a to alespoň v šesti různých zemí světa. Obtížnost 4.5/2. Počet bodů oblíbenosti: 16.

GC575B5 Nocni toulani po Cihadlech
Čihadla ve dne, foto: czechian, CC BY-NC-SA 2.0Čihadla ve dne, foto: czechian, CC BY-NC-SA 2.0 Na nezastavěném území mezi sídlištěm Černý Most a Dolními Počernicemi se louky střídané lesem svažují k největšímu suchému poldru v hlavním městě, kde by se měly zachycovat přívalové srážky z povodí Rokytky, Svépravického a Hostavického potoka. Kdysi tu býval rybník, a tak jde o přirozený zásah do krajiny. Pro příznivce napínavých týmových hledání pokladů je ideální navštívit zdejší noční kešku s 10 zastávkami, na kterých se setkají s různými šiframi a hlavolamy. Některé nápovědy jsou umístěny i výše na stromech, část cesty označují tzv. světlušky. Proto je potřeba mít s sebou kvalitní baterku a také UV světlo. Protože jde o částečně zamokřené území, vhodnou obuví jsou holínky. Patří k těm keškám, které se stávají nezapomenutelnými legendami. Obtížnost 5/4.5. Počet bodů oblíbenosti: 39.

Multikešky

GC1GM9G Kralovka a Dlabacov
Dlabačov, foto: Jan Groh, Wikimedia Creative Commons 3.0Dlabačov, foto: Jan Groh, Wikimedia Creative Commons 3.0 Tramvajová síť patří v Praze k těm nejhustějším na světě. Konečná zastávka má obvykle podobu smyčky. Královka a Dlabačov byly vybudovány pro sportovce cvičící na Strahovském stadionu. První tramvaje sem vjely v roce 1948. Dnes už nejsou smyčky příliš využívány. Krátká procházka se zjišťováním několika indicií přivede kačera k objektu, v němž najde pomůcku pro otevření finálové schránky. Ta využívá dokonale zdejší dopravní prostředí. Obtížnost 2.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 168.

GC2Y5JE Destnik neboli paraple
Foto: mtuFoto: mtu V okolí sídliště Černý Most se dá nalézt několik lokalit přírodního charakteru, vhodných pro procházky nebo vyjížďku na kole. V jedné z nich připravili autoři kešku, jejíž jednotlivé stage zdobí deštníčky ze zmrzlinových pohárů. Nechali se inspirovat vynálezem, který původně sloužil pouze jako ochrana proti slunci nebo jako módní doplněk. Oblast, kterou si zvolili pro schránku, nepatří k nejatraktivnějším. Výhledy na sídliště neohromí, i když jsou zpestřeny střídavými průchody lesem a loukou. Nicméně finále, včetně „logbooku“, má nezvyklé řešení, proto se určitě vyplatí vytrvat a dojít až do konce. Obtížnost 2/2. Počet bodů oblíbenosti: 101.

GC3CP0Q Krmeleczech – TB/GC hotelyczech
Foto: Przykuta, Wikimedia Creative Commons 3.0Foto: Przykuta, Wikimedia Creative Commons 3.0 Tiché údolí (tak se opravdu jmenuje) mají rádi cyklisté, rodiče s kočárky, procházející se babičky a dědečkové. Tvoří hranici mezi Prahou a Roztoky, odkud je lépe přístupné. Keška Krmeleczech je sice skoro na dohled od idylické stezky vedoucí přírodní rezervací podél Únětického potoka, nicméně dále je třeba přebrodit vodu, projít lesem kopřiv a možná i trním, a to všechno za příjemného bzučení komárů a muchniček. Na první mezistage čeká překvapení jako z nějaké svérázné české komedie. Dělá radost zvířátkům a kačerům. Po zjištění barvy zajímavého objektu už schází už jen kousek k vlastní „krabici“. Do této kešky by se vešlo i malé dítě. Obtížnost 1.5/3. Počet bodů oblíbenosti: 13.

GC13Y1B Letohradek a obora Hvezda
Letohrádek Hvězda, foto: mtuLetohrádek Hvězda, foto: mtu Letohrádek Hvězda si nechal postavit v letech 1555-1558 podle vlastního návrhu arcivévoda Ferdinand Tyrolský. V suterénu renesanční stavby se dnes nachází model bitvy na nedaleké Bílé hoře. Přilehlá obora je asi o 25 let starší, založil ji Ferdinand I. Habsburský. Ročně sem zamíří asi 400 tisíc turistů. Klasicky zpracovaná multikeška provede kačera téměř po všech koutech obory Hvězda. Stačí najít na podobných místech 13 čísel, která jsou potřeba pro výpočet souřadnic finále. Za vstup do obory se sice neplatí, ale je třeba počítat s tím, že se na noc uzavírá. Obtížnost 2.5/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 39.

GC11YEA Cesta na Jih
Lomy na Požárech, foto: mtuLomy na Požárech, foto: mtu Opuštěné vápencové lomy Požáry u Dalejského potoka za Řeporyjemi sice nejsou jedinou přírodní památkou tohoto druhu na území Prahy, ale patří k nejrozsáhlejším a nejmalebnějším. Kvalitní vápenec zde byl lámán do 40. let minulého století. Na těžbu upomíná kromě odkrytých lomových stěn několik umělých podzemních prostor. Z geologického hlediska představují Požáry důležitý profil s rozhraním siluru a devonu. K odlovení kešky je třeba prolézat tunelem a štolou, nicméně stačí i slabší světlo. Trasu zvládnou i děti, pokud ovšem netrpí klaustrofobií. Obtížnost 2.5/3.5. Počet bodů oblíbenosti: 81.

GC2KBWN Garden Cities of To-morrow
Zahradní Město, foto: Wikimedia Commons Free DomainZahradní Město, foto: Wikimedia Commons Free Domain Zahradní Město má lákavý název, který je odvozen od ulic nesoucích jména květin, keřů a stromů. Ve skutečnosti jde o běžné sídliště. Nicméně se v posledních letech proměnilo k lepšímu a najde se zde několik hezkých koutů zeleně. Koncept tzv. zahradních měst vznikl zhruba před 90 lety v Anglii jako reakce na přelidnění ve městech a ujal se především na předměstích. V Česku vznikla podobná zástavba za první republiky například na Ořechovce a také na Zahradním Městě, i když jeho charakter setřela pozdější socialistická výstvaba. Multikeška ukáže kačerům především zrekonstruovaný „centrální“ parčík. Původní verze, kdy se na mezistage vyzvednul klíč k trezoru zabudovaném v betonové zídce na parkovišti, musela být obměněna, majitelé kešky však vymysleli opět poutavou kombinaci mezistage a finálky. Obtížnost 2/1. Počet bodů oblíbenosti: 273.

GC3WRT4 Lhotecke pomniky
Pomník obětem I. světové války, foto: Google Street ViewPomník obětem I. světové války, foto: Google Street View Praha je plná připomínek 2. světové války, stačí se jen dívat na pamětní desky na domech a na malé pomníčky na trávnících nebo v lesoparcích. Většina z ních je vztažena k pražskému povstání a posledním dnům bojů, jiné vzdávají čest obětem I. světové války. Nejinak je tomu i v Praze-Lhotce. Přiměřeně dlouhá procházka připomíná tři taková místa. Na konci zjišťování potřebných údajů čeká keška, kterou nelze bez pomůcek z úkrytu dostat. Nástroje k odlovu jsou však na protějším stromě. S trochou šikovnosti lze v průběhu pěti minut držet krabičku v ruce a zalogovat se. Obtížnost 2/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 99. Disablovaná kvůli ztrátě krabičky

GC3XHD0 Ordo Praedicatorum Praga
Kostel sv. Jiljí, foto: Kristýna MakováKostel sv. Jiljí, foto: Kristýna Maková Na Starém Městě je nesnadné zakládat novou kešku. Řada míst je již obsazena, navíc se zde pohybuje mnoho lidí, proto hrozí, že bude dříve nebo později ukradena. Není tedy divu, že autoři volí jako schránku pro logbook většinou krabičky od filmu nebo tzv. PETky. K nim však nepatří keška o kostele sv. Jiljí a přilehlém dominikánském klášteře. Kostel byl vysvěcen v roce 1371 a věřící si zde mohli v jeho rané historii vyslechnout kázání Jana Milíče z Kroměříže a pravděpodobně i sv. Jana Nepomuckého. V interiéru vyniká barokní nástropní freska od Václava V. Reinera. Klášter nechali postavit v době třicetileté války dominikáni, kteří dostali pozemky darem. Po zjištění několika informací v kostele i mimo něj vedou vypočítané souřadnice k jiné architektonické perle Starého Města. Vlastní schránka je zpracována v dominikánském duchu. Od stejného autora a neméně kvalitně zpracovaná je další keška na Starém Městě, rovněž s církevní tematikou (GC4VNMP Moniales OP ad ecclesiam S. Annae). Obtížnost 2/1.5. Počet bodů oblíbenosti: 201. Owner kešku odnesl, aby ji mohl opravit

Ostatní kešky

GC2847G Dva proti Risi – Jozef Gabcik #3
Heydrichův vůz po atentátu, foto: BundesarchivHeydrichův vůz po atentátu, foto: Bundesarchiv Kešky typu Wherigo mohou připomínat akční dobrodružství, což se povedlo autorům pokladu věnovaného hrdinům 2. světové války – parašutistům, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha. Kačer zažije podobnou situaci jako oni. Místo už po letech vypadá trochu jinak, ale většina ulic jen změnila jméno. Skutečné kulky ani bomby sice vzduchem neposviští, nicméně i tak bude nutné sestavit virtuální samopal, spáchat atentát, běžet od místa činu, ve správném okamžiku se přikrčit nebo naopak zvednout. Není třeba mít strach, dějiny se předělat nedají, vše skončí tak, jak má. Povedené dobrodružství a pro děti navíc poučné. Obtížnost 2.5/2. Počet bodů oblíbenosti: 259. S detailním průběhem atentátu se lze obeznámit v projektu Atentát na Reinharda Heydricha na stránkách Radia Praha.

GC55QPA Pomsta dutych hlav
Letterboxové kešky se tak trochu vracejí ke kořenům v hledání pokladů. Typickým zástupcem je box věnovaný "dutým hlavám", kde se v první fázi kačer řídí pokyny týkajících se směru a počtu kroků. Po nalezení 1. stage se dozví souřadnice pěkně zpracované finální kešky. Byla inspirována nesmyslnými dopravními omezeními, které stanovují maximální rychlost na 30 km v hodině na průměrně vytížené komunikaci na okraji Prahy směrem na Horoměřice. Obtížnost 2/2. Počet bodů oblíbenosti: 39.

GC507R4 Vodovodni letterbox
Foto: ŠJů, Wikimedia CC BY-SA 3.0Foto: ŠJů, Wikimedia CC BY-SA 3.0 Na plotech zahrad a předzahrádek i na zdech se objevují modré a červené tabulky s různými čísly. Nejde o žádné souřadnice, nebo tajné kódy, ale o informace pro ty, kteří potřebují opravit vodovodní potrubí. Vědí tak, v jaké vzdálenosti a v jakém směru se nacházejí přípojky. Kdo chce projít jednotlivé fáze tohoto letterboxu na severním okraji Libně, musí se naučit pracovat s čísly na tabulkách. Na konci čeká stylová, rozměrem neobvyklá, keška, kde trochu překvapivě nechybí ani razítko, které je skoro povinnou součástí letterboxu. Obtížnost 3.5/2. Počet bodů oblíbenosti: 62.

Poslední aktualizace stránky: 17. 10. 2014

Zpět