Související články


Detektivové odboru obchodu s lidmi a nelegální migrace Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili dva muže a jednu ženu z obchodování s lidmi. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Organizovaná skupina Čechů podle kriminalistů v období let 2009 - 2017 nabízela v Ústeckém kraji osobám ze sociálně slabého prostředí „dobře placenou legální práci“ ve Velké Británii. Nejméně deset lidí měli pachatelé vylákat do anglického města Manchester, kde je vykořisťovali a násilím nutili k práci. "Podle našich závěrů na místě některým odebrali doklady, poskytli jim ubytování, v omezeném množství stravu a udržovali je ve stavu, kdy se poškození nemohli svobodně rozhodovat a byli odkázáni na obviněné, neboť bez dokladů, znalosti cizího jazyka, bydlení a finančních prostředků se na nich stali zcela závislými," popsal mluvčí. Organizovaná skupina pak opakovaným fyzickým a psychickým násilím měla poškozené přimět k nuceným pracím v domácnosti, na myčkách aut, restauracích či továrně na zpracování a výrobu potravin. Navíc zneužívala jejich sociální dávky. V několika případech také podle detektivů zorganizoval sňatky s lidmi ze států vně EU, a to kvůli legalizaci jejich pobytu v unii.

Česká centrála případ řešila ve společném vyšetřovacím týmu s britskými kolegy z Jednotky proti modernímu otroctví Greater Manchester Police. Kolik peněz skupina trestnou činností získala, zatím kriminalisté nezjistili. Obvinění jsou ve vazbě, v případě prokázání viny jim hrozí osm až 15 let vězení.

Česká ženská lobby vyzvala poslankyně a poslance, aby zamítli návrh zákona o regulaci prostituce. Podle ní představuje další riziko pro prostitutky a prostituty a upevňuje pozici zákazníků. Způsobil by tak prý víc škody než užitku. Lobby, která zastřešuje 28 ženských a prorodinných organizací a akademických pracovišť, to napsala v otevřeném dopise zákonodárcům. "Návrh je psaný z pozice těch, kdo sex nakupují. Má zajistit bezpečný a státem regulovaný nákup sexuálních služeb. Způsobí tak ještě větší rizika pro osoby v prostituci, zatímco ještě více upevní mocenskou převahu klientů," uvedla lobby v dopise. Podle lobby jde český návrh proti zahraničnímu trendu. Jiné státy volí prý jeden ze dvou přístupů. Buď prostituci legalizují, nebo postihují nakupování sexu a zákazníky. Cílem obou cest je posílit práva osob, které prostituci provozují, uvádí lobby. Sněmovna poslala návrh zákona, s nímž přišel pražský magistrát, do dalšího projednávání v červnu. Nyní ho posuzuje poslanecký petiční výbor. Podle předlohy by prostitutky a prostituti museli mít zvláštní průkazy, chodit pravidelně na lékařské prohlídky a platit daně. Prostituce by se zařadila do podnikání. Nevěstince by musely mít povolení úřadů. Nesměly by stát v určité vzdálenosti od úřadů, škol, nemocnic, dětských hřišť, kulturních památek a svatostánků. Za porušení pravidel by hrozily pokuty.