Související články

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na mistrovství světa v Inzellu opět potvrdila svou excelentní výkonnost. Po zdravotních problémech v minulé sezoně, v níž přesto dokázala získat na olympijských hrách stříbrnou medaili, si dojela na mistrovství světa opět pro zlato. Již osmnácté v kariéře, v novém rekordu dráhy a nejlepším čase sezony ovládla závod na 3000 metrů. "Když jsem viděla, že za časem je jednička, tak jsem tomu nechtěla uvěřit. Jak moc jsem si to užívala a jak moc velkou radost mám, teď ani nejde popsat," řekla po závodě staronová šampionka, jež byla na předchozím šampionátu v Koreji v roce 2017 na 3000 metrů druhá. V Inzellu porazila trojnásobná olympijská šampionka druhou Nizozemku Antoinette de Jongovou o půl sekundy, třetí Natalja Voroninová z Ruska měla už více než sekundový odstup.

Sáblíková sbírá zlaté medaile na světových šampionátech nepřetržitě již od roku 2007 a nyní vybojovala čtrnáctý titul z MS na jednotlivých tratích. Po zdravotních problémech v uplynulých měsících přitom nevěřila, že na nejvyšší stupínek vystoupí. "Kam tuhle medaili řadím? Po všech problémech v minulých letech hodně vysoko. Nevěřila jsem, že ještě takový pocit zažiju. Po projetí cílem to byl opravdu neuvěřitelný pocit radosti. Musím poděkovat Petrovi, protože jsem nevěřila, že ještě taková forma může přijít," ocenila kouče Petra Nováka. Jednatřicetiletá česká rychlobruslařka se v Inzellu představí ještě v sobotu, kdy bude usilovat o jubilejní desátý titul v řadě na 5000 metrů.

25-11-2018 aktualizováno

Rychlobruslařka Martina Sáblíková byla na Světovém poháru v japonském Tomakomai druhá v závodu na 3000 metrů a posunula se do čela seriálu. Česká reprezentantka nestačila jen na Kanaďanku Isabelle Weidemannovou, která si připsala premiérový triumf. Sáblíkovou dělilo na otevřené dráze, na které se závodilo poprvé od roku 2008, od vítězství 2,82 sekundy.

Judista Lukáš Krpálek ve finále Grand Slamu v Ósace podlehl svému velkému rivalovi Henku Grolovi z Nizozemska a získal stříbrnou medaili ve váze nad 100 kilogramů. Jde o jeho už šestý cenný kov v tomto roce. Dosud bylo jeho maximem v jednom kalendářním roce pět medailí ze seniorských mezinárodních turnajů. Pro olympijského vítěze z Ria Krpálka šlo o předposlední turnaj před plánovanou delší pauzou, navíc v oblíbeném Japonsku. Letos čeká Krpálka ještě turnaj Masters pro 16 nejlepších judistů světa v každé kategorii, který se koná 15. a 16. prosince v čínském Kantonu.

Krasobruslař Michal Březina postoupil do finále Grand Prix ze čtvrtého místa. Český reprezentant skončil na Americké brusli i v Helsinkách druhý, získal 26 bodů a v celkovém hodnocení ho předstihli jen Japonci Juzuru Hanju, Šoma Uno a Američan Nathan Chen. Bronzový medailista z mistrovství Evropy 2013 Březina dosud startoval ve finále Grand Prix pouze jednou, v roce 2011 skončil šestý. Letošní ročník vyvrcholí od 6. do 9. prosince ve Vancouveru. Do postupující šestice se vešli ještě ruský krasobruslař Sergej Voronov a Korejec Čcha Čun-hwan.

Čeští sdruženáři obsadili v úvodním závodu družstev Světového poháru v severské kombinaci páté místo. Kvarteto Jan Vytrval, Tomáš Portyk, Lukáš Daněk a Ondřej Pažout figurovalo ve finském zimním středisku Ruka po skoku na čtvrtém místě, ve štafetě na 4x5 km si reprezentanti o jednu příčku pohoršili. Z vítězství se radovali Němci, kteří podle očekávání v běžecké části předstihli po skoku vedoucí Japonsko.

Barbora Strýcová vyhrála s Tchajwankou Sie Šu-wej čtyřhru na tenisovém turnaji v Indian Wells a získala nejcennější deblový titul v kariéře. Ve finále porazily nejvýše nasazenou ruskou dvojici Jekatěrina Makarovová, Jelena Vesninová dvakrát 6:4. Strýcová a bývalá světová jednička Sie Šu-wej vytvořily pár na poslední chvíli, původně měly na kalifornském turnaji hrát každá s někým jiným. Nakonec došly až k titulu, který se jednatřicetileté české tenistce povedlo získat poprvé od září 2016.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová dojela čtvrtá v závěrečném závodu Světového poháru na 500 metrů a celkově skončila druhá. Z celkového triumfu se v Minsku radovala druhá Rakušanka Vanessa Herzogová, s kterou česká reprezentantka bojovala v závěrečné rozjížďce a prohrála o 18 setin sekundy. O tři setiny zvítězila Ruska Angelina Golikovová. Celkové druhé místo je pro Erbanovou, svěřenkyni nizozemského trenéra Dennise van der Guna nejlepším výsledkem v SP v kariéře. Jejím dosavadním maximem byla čtvrtá pozice na trati 1000 metrů v sezoně 2014/15. Loni skončila Erbanová na pětistovce i na kilometru pátá. Nikola Zdráhalová obsadila ve finále SP v Minsku sedmé místo v závodu na 1500 metrů. Lepší v této disciplíně ještě nikdy nebyla.

Biatlonistka Veronika Vítková se ve stíhacím závodě Světového poháru v Oslu navzdory dvěma střeleckým chybám posunula z jedenáctého místa na deváté. Vyhrála Běloruska Darja Domračevová, která v posledním kole předstihla vítězku sprintu a vedoucí ženu SP Anastasii Kuzminovou. Další česká reprezentantka Eva Puskarčíková musela na tři trestná kola, a když se k tomu přidal podprůměrný běh, klesla z 18. příčky na 34. místo.

Hokejisté Komety Brno porazili ve třetím čtvrtfinále play off extraligy Vítkovice 4:0 a v sérii na čtyři vítězství už vedou 3:0. O jasné výhře obhájců titulu rozhodla hned úvodní třetina, ve které získali Brňané tříbrankový náskok. Brno doma desetkrát za sebou neprohrálo v základní hrací době. Osmkrát vyhrálo a dvakrát prohrálo v nastavení.

Pardubice snížily v sérii s Třincem na 1:2, když na vlastním ledě zdolaly Oceláře 3:2. Pardubice udělaly před 10.077 diváky největší krok k úspěchu rovněž v první třetině.

Jakub Kornfeil zahájil sezonu mistrovství světa silničních motocyklů devátým místem ve Velké ceně Kataru. Závod nejslabší třídy Moto3 vyhrál španělský závodník Jorge Martín. Kornfeil odstartoval do úvodní Grand Prix šampionátu z jedenáctého místa a začátek se mu vydařil. Čtyřiadvacetiletý český jezdec se propracoval až na třetí pozici a držel se i nadále v popředí. V průběhu závodu se z početné vedoucí skupiny odpoutali Martín a jeho krajan Arón Canet, kteří jeli vstříc duelu o vítězství.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová vyhrála ve finále Světového poháru v Minsku závod na 500 metrů a posunula se na druhé místo průběžného pořadí. Bronzová medailistka z únorových olympijských her v Pchjongčchangu porazila druhou Vanessu Herzogovou z Rakouska o jednu setinu sekundy. V čele SP je Japonka Nao Kodairaová, která ale v Bělorusku stejně jako na předešlém podniku seriálu v Erfurtu nestartuje. Na Erbanovou má před závěrečným nedělním závodem na 500 metrů jen čtyřbodový náskok. Martina Sáblíková ze zdravotních důvodů finále Světového poháru v Minsku nepojede. Trojnásobná olympijská vítězka tak přišla o šanci vyhrát seriál na dlouhých tratích podvanácté v řadě. V průběžném pořadí seriálu je Sáblíková druhá s odstupem 15 bodů na vedoucí Ivanie Blondinovou z Kanady.

Kateřina Smutná skončila druhá v dálkovém běhu na lyžích Birkebeinerrennet v Norsku. Závod na 54 kilometrů klasicky vyhrála stejně jako loni dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa Polka Justyna Kowalczyková. Česká lyžařka zaostala za čtyřnásobnou vítězkou Světového poháru o více než tři minuty. V mužské kategorii ovládl závod, který se běhá tradičně s batohem se zátěží 3,5 kilogramu, Nor Andreas Nygaard. Dvacátý doběhl s odstupem přes jedenáct minut jako nejlepší z Čechů čtyřiačtyřicetiletý Stanislav Řezáč, který v minulosti Birkebeinerrennet čtyřikrát vyhrál.

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vynechá kvůli problémům se zády závěrečný závod Světového poháru na snowboardu ve Winterbergu. Sobotní paralelní slalom bude jen sledovat a po jeho skončení převezme velký křišťálový glóbus za celkový triumf v seriálu. Ledecká přijela do Německa ve čtvrtek večer ze švédského Aare, kde ve finále Světového poháru v alpském lyžování nedokončila superobří slalom, v kterém získala v Pchjongčchangu překvapivé olympijské zlato. Důvodem byly bolesti zad, přesto po dojezdu uvažovala, že by v případě zlepšení na prkně startovala.