Související články


Prezident Miloš Zeman vyjádřil na schůzce premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podporu v souvislosti s protivládními demonstracemi, které se konají v posledních týdnech a budou pokračovat v neděli na pražské Letné. Při zhruba hodinu a čtvrt dlouhém jednání diskutovali hlavně o otázkách Evropské unie či rozpočtu, řekl Babiš novinářům. Ohledně výměny ministra kultury řekl Zeman pouze to, že se příští týden sejde s kandidátem ČSSD Michalem Šmardou, dodal.

Babiš uvedl, že mu prezident v současném "složitém období" vyjádřil podporu. Týkala se podle něj demonstrací spolku Milion chvilek, ale i středečního hlasování o nedůvěře vládě, které vyvolala opozice kvůli evropským auditním zprávám ohledně Babišova střetu zájmů. "ČSSD se vyslovila, že bude hlasovat proti vyslovení nedůvěry, KSČM také, z tohoto důvodu se mohu domnívat, že nedůvěra vyslovena nebude," řekl Babiš.

Možná největší demonstrace od revolučního roku 1989 se má uskutečnit na Letné v neděli. Vyvrcholit zde má série protestů za nezávislost justice a lepší vládu. Organizátoři doufají v účast až 350.000 lidí. Babiš řekl, že ho demonstrace mrzí hlavně vzhledem k nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO), kvůli níž protesty odstartovaly. V minulosti podle něj prokázala, že je morálním vzorem, a předložením návrhu novely zákona o státním zastupitelství do připomínkového řízení plní požadavky demonstrantů.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) na jednání sněmovního podvýboru pro kulturu nově vytkl Národní galerii Praha (NGP) například externí právní smlouvy za zhruba 6,3 milionu korun. Podvýbor přijal usnesení, kterým vyjadřuje pochybnost o adekvátnosti a důvodnosti postupu ministra a žádá Staňka o transparentní obsazení pozic ředitelů. Po jednání se setkal na ministerstvu kultury se zástupci petice, jež vyjadřuje nesouhlas s odvoláním ředitelů NGP Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa a kterou podepsalo necelých 500 lidí. Staněk jim přislíbil, že do konce května zřídí odbornou radu a do konce června bude vypsáno výběrové řízení na nové ředitele. V druhé polovině letošního roku by podle něj mohly instituce mít nové vedení. Autoři druhé petice, jíž podepsalo na 6000 lidí, chtějí okamžité odvolání Staňka.

Odvolaný ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt je odborník s velkým mezinárodním renomé, pokud ale panují pochybnosti o hospodaření NGP, je třeba je prošetřit. Na tiskové konferenci před zahájením schůze Sněmovny to řekl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Stejně jako šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek kritizoval výběr Fajtova dočasného nástupce Ivana Morávka. Ten byl v minulosti generálním ředitelem firmy Penam Slovakia z holdingu Agrofert, který v minulosti vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda ODS Petr Fiala považuje situaci za velmi vážnou i proto, že se proti ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) postavila velká část kulturní veřejnosti.