Související články

Tenista Tomáš Berdych zvládl vítězně návrat na kurty po vleklých zdravotních problémech. V úvodním kole turnaje ve Winston-Salemu zdolal Itala Andrease Seppiho 6:1, 3:6, 6:3 a slavil první výhru na okruhu ATP po téměř půl roce. Naposledy se radoval koncem února v Dubaji. "Bylo to pro mne velice těžké období. Z lásky k tenisu jsem si ale dopřál ještě jeden pokus o návrat, dal jsem si čas na přípravu, snad odehraju pár zápasů tady i na US Open a pak uvidím. Nebyla to sice zrovna hezká výhra, ale vítězství se počítá," řekl český tenista na webu ATP. Třiatřicetiletý Berdych startuje ve Winston-Salemu na divokou kartu, aby otestoval svou připravenost před nadcházejícím US Open.

Oštěpař Jakub Vadlejch obsadil na mítinku Diamantové ligy v Birminghamu druhé místo a vylepšil svůj nejlepší letošní výkon na 85,78 m. Až posledním pokusem ho předstihl Čeng Čao-cchun z Tchaj-wanu. Jakub Holuša doběhl v nebodovaném závodě na 1500 m devátý v čase 3:40,52.

Sportovní lezec Adam Ondra se zatím na olympijské hry nekvalifikoval. Na mistrovství světa v Japonsku v kombinaci nepostoupil do finále. V kvalifikaci skončil osmnáctý a měl daleko k potřebné sedmé příčce v redukovaném pořadí. Obhájce stříbra doplatil na nevydařené lezení na rychlost a technickou chybu v obtížnosti, kvůli které mu rozhodčí neuznali většinu zdolané cesty. Jeden z nejlepších světových lezců Ondra považoval postup na olympiádu za nejdůležitější úkol na světovém šampionátu v japonském Hačiodži, který byl pro sportovní lezce první šancí probojovat se na premiéru svého sportu pod pěti kruhy. Ondra by měl mít další šanci na přelomu listopadu a prosince ve francouzském Toulouse, kam bude pozváno dvacet nejlepších dosud nekvalifikovaných závodníků z letošního Světového poháru napříč disciplínami. Tam se utkají o šest míst. Jedno místo bude k dispozici na jaře 2020 na ME.

Sportovní lezec Adam Ondra ve finále boulderingu na mistrovství světa nenavázal na výhry z kvalifikace i semifinále a skončil šestý. Na žádné ze čtyř cest se nedostal ani na takzvanou zónu, tedy bodovaný mezistupeň ještě pod vrcholem. Titul v Japonsku získal domácí Tomoa Narasaki, letošní vítěz celkového hodnocení Světového poháru. Ondra, který má z boulderingu světový titul z roku 2014 a další dvě stříbra, vstupoval do finále jako velký kandidát na medaili. Může si spravit chuť v lezení na obtížnost, které ve středu začíná kvalifikací. Semifinále a finále je na programu ve čtvrtek. Pro českou lezeckou jedničku je na tomto MS nejdůležitější kombinace, která se uskuteční příští týden. V této disciplíně se bude totiž bojovat o místa na OH v Tokiu.

Barbora Strýcová převzala na turnaji v Cincinnati trofej pro světovou jedničku ve čtyřhře, kterou se stala před měsícem po vítězství ve Wimbledonu po boku Tchajwanky Sie Šu-wej. "Můj nejsladší polibek," uvedla na instagramu k fotografii, na níž líbá stříbrnou trofej. Na jejím vrcholu je zvětšený tenisový míč ozdobený diamanty. "Každá hráčka, která se dostala na první místo žebříčku, tu má jeden diamant. A můj je tu taky!" dodala. Strýcová zažila ve Wimbledonu životní grandslam, neboť vedle premiérového titulu na londýnské trávě postoupila až do semifinále dvouhry. V Cincinnati si nakonec zahraje singlovou soutěž také, i když neuspěla v posledním kole kvalifikace. Do hlavní soutěže jí ale pomohlo odhlášení Američanky Amandy Anisimovové. Vedle Strýcové v Cincinnati startují i Karolína Plíšková, Petra Kvitová a Kateřina Siniaková.

Hokejisté Hradce Králové prohráli v Lize mistrů na ledě Rouenu 0:2 a výrazně si ve skupině F zkomplikovali boj o postup do play off. Po třetí porážce ze čtyř utkání mají svěřenci trenéra Tomáše Martince na třetím místě na kontě jen čtyři body. Zbývající dva duely čekají Mountfield v říjnu proti Kärpätu Oulu.

Kontinentální pohár v atletice vyhrál v Ostravě tým Ameriky. Evropa, pro niž vybojovali oštěpaři Jakub Vadlejch a Nikola Ogrodníková páté a sedmé místo, skončila druhá. Třetí příčka patří týmu Asie a Pacifiku, čtvrtá byla Afrika. Z české dvojice se druhý den poháru víc dařilo Vadlejchovi. Jeho výkon 84,76 m byl druhý nejlepší, ale podle pohárových pravidel českého oštěpaře dál nepustil kolega z týmu Evropy Němec Thomas Röhler. Ten nakonec soutěž suverénně vyhrál výkonem 87,07 m. Mezinárodní atletická federace se pokusila přilákat pozornost diváků revoluční změnou pravidel. Novinky v určování pořadí, podle nichž už nemusí vyhrát ten, kdo předvede nejlepší výkon, však vzbudily kritiku atletů i příznivců královny sportu.

Adamu Ondrovi se nepodařilo zkompletovat zlatý hattrick z mistrovství světa v lezení na obtížnost, nicméně z Innsbrucku si odvezl stříbrnou medaili. Šampiona z Gijónu 2014 a Paříže 2016 porazil v Innsbrucku domácí Rakušan Jakob Schubert. Další český reprezentant Jakub Konečný skončil šestý. Za dva roky sportovní lezce čeká v Tokiu olympijská premiéra. Pětadvacetiletý brněnský rodák Ondra, jenž v přírodě na skalách dokázal jako první vylézt řadu cest nejvyšší obtížnosti, i na umělé stěně potvrdil roli favorita. Vyhrál kvalifikaci a ve finále dolezli se Schubertem stejně vysoko. Protože však měl Rakušan lepší pozici ze semifinále, sesadil Ondru z trůnu.

Moderní pětibojaři Eliška Přibylová s Ondřejem Polívkou obsadili na mistrovství světa v Mexiku páté místo ve smíšené štafetě. Zvítězili Němci Rebecca Langrehrová a Fabian Liebig před dvojicemi z Maďarska a Francie. Českým reprezentantům chybělo v závěrečné kombinaci běhu se střelbou k bronzové medaili 14 sekund.