Související články


Výklad komunistické éry by se podle prezidenta Václava Klause neměl zjednodušovat. Monopol na interpretaci komunismu by neměli mít lidé, kteří z minulosti žijí a nechtějí se smířit s polistopadovou podobou české demokracie. Klaus to řekl při slavnostním shromáždění k výročí 17. listopadu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Odpůrci režimu podle Klause nebyli jen mezi těmi, kteří byli nejvíce vidět. Totalitní režim byl odpudivým, ale logickým vyústěním předchozího útoku na svobodnou společnost, míní. Aktuální hrozbou podle něj ale je "postmodernistický" útok na tradiční instituce a hodnoty. "Velmi zjednodušená a zploštěná začíná být i interpretace celého tohoto nešťastného období našich dějin. Je to i proto, že je díky absenci jiných hlasů monopolizována těmi, kteří z této minulosti žijí, těmi, kteří mají pocit, že po listopadu 1989 nebyli dostatečně oceněni, a těmi, kteří se nemohou či nechtějí smířit s polistopadovou svobodou a s uspořádáním naší společnosti, jak se u nás evolučně, spontánně, neplánovaně, nikým shora nediktovaně vytvořila," prohlásil Klaus. Nebezpečí dneška podle prezidenta není v návratu komunismu, ale v rozmachu "postmodernistického útoku na základy naší civilizace". "Je ve zpochybňování tradičních institucí. Je v relativizaci hodnot, které byly zejména zde v Evropě přes dvě tisíciletí naší hlavní životní orientací," řekl Klaus.

Pomník připomínající 17. listopad na Kaňkově paláci na Národní třídě je opět v původním stavu. Majitel budovy Česká advokátní komora (ČAK) z něj v pondělí odstranila plastiky s hajlujícími rukama a s rukama se vztyčenými prostředníky, které na pamětní desku přidělal výtvarník Roman Týc. Pracovníci ČAK je odstranili mimo jiné z bezpečnostních důvodů. Nové části byly přichyceny jen magnety a začaly opadávat, uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková s tím, že nyní je má policie, která o ně požádala a případ vyšetřuje. Na událost v neděli upozornil server Týden.cz s tím, že autorem ironicky upraveného pomníku je Týc. Z obou stran protáhl lištu, na které jsou umístěny ruce se symbolikou vítězství. K 17. listopadu 1989 přibyl týž den roku 1939 a letošní úterý, kdy se slavilo 20. výročí událostí sametové revoluce. Zmnožila se i prstová symbolika. Nad rokem 1939 ruce hajlují, nad letošním datem vztyčené prostředníčky.

Týc je znám i díky své akci v roce 2007, kdy v Praze vyměnil zhruba 50 panáčků na semaforech pro chodce. Nejnovější počin nazval Není co slavit a je ho podle něj třeba vnímat v souvislostech. "Češi hajlovali tenkrát, konec konců dělají to i dnes, vítězná viktorka po letech možná zase až tak vítězná není, prostředníček neváhal vztyčit premiér Topolánek a zaštítil se jím veřejně i Karel Gott. To taky o něčem vypovídá," řekl serveru Týden.cz Roman Týc.