Související články


Bilancování uplynulého roku i diskuze nad očekávanými událostmi nadcházejících měsíců čeká při čtvrtečním novoročním obědě prezidentský a premiérský pár. "Bude se tradičně bilancovat, ale hlavně hovořit o tom, co naši zemi čeká v roce 2019," napsal na dotaz ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Při novoročním obědě před rokem Zemanovi a Babišovi mluvili především o rodinách, řeč ale přišla i na politická témata. Letos by tak mohli třeba probrat případnou rekonstrukci Babišovy vlády. Premiér nevyloučil, že by v letošním roce ke změnám v jeho kabinetě mohlo dojít. S jednotlivými ministry chce mluvit. Komunisti, jejichž hlasy vláda potřebuje ke své existenci, dlouhodobě kritizují především ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Spokojeni také nejsou s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD). Jeho stranický šéf Jan Hamáček ale výměny ministrů z řad sociální demokracie odmítá. Naopak Zeman v listopadu řekl, že Babišovi nebude bránit, když bude chtít odvolat jakéhokoli ministra.

Oproti loňsku Zeman letos poobědvá po Novém roce i s předsedy parlamentních komor. Před rokem se novoroční oběd s nimi nekonal, což tehdy Pražský hrad nejprve zdůvodnil zaneprázdněním Zemana. Média později informovala, že tehdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) odmítl nabídnutý termín, který byl stanoven před druhé kolo prezidentské volby. Letošní oběd by se měl uskutečnit 9. ledna ve 13:00.

Dvě hodiny po poledni začali Češi ve druhém kole vybírat prezidenta. Zhruba 8,4 milionu oprávněných voličů má možnost rozhodnout, zda dá hlas Miloši Zemanovi, který mandát obhajuje, nebo bývalému předsedovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi. Oba finalisté přišli hlasovat za doprovodu svých manželek hodinu po otevření volebních místností. První den voleb tradičně k volebním urnám dorazila i většina lídrů parlamentních stran, neúspěšní kandidáti z prvního kola nebo Zemanův předchůdce Václav Klaus. Kdo bude příštích pět let stát v čele státu, bude jasné po sečtení hlasů v sobotu odpoledne.

Češi mohou volit i za hranicemi, pokud mají volební průkaz nebo jsou na ambasádě zapsáni na zvláštním volebním seznamu. Kvůli časovému posunu se jako první otevřely už ve čtvrtek volební místnosti v Brazílii. V Bratislavě byl zájem voličů po otevření volební místnosti vyšší než před dvěma týdny. Za první hodinu od zahájení hlasování na ambasádě vybíralo prezidenta 151 voličů, v prvním kole přišlo za stejnou dobu hlasovat 75 lidí. V Berlíně jen za první půlhodinu přišlo do volební místnosti na českém velvyslanectví hlasovat kolem 50 lidí. Celkově jich volební komise očekává zhruba desetkrát tolik. Asi čtyři desítky lidí čekaly před českým velvyslanectvím v Bruselu na to, až se ve 14:00 otevře volební místnost. Na voličském seznamu je zde 819 lidí, mnoho dalších ale pravděpodobně dorazí hlasovat s voličským průkazem.