Související články


Nejvíce nominací na Ceny české filmové kritiky za loňský rok získal film režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka Staříci a komedie režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci. Oba snímky mají pět šancí na vítězství. V těsném závěsu za nimi je se čtyřmi nominacemi drama režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče, které je i v užší nominaci na Oscary v kategorii cizojazyčný hraný film. ČTK to sdělilo Sdružení českých filmových kritiků. Výsledky budou vyhlášeny 1. února.

Road movie Staříci byla natočená na základě skutečné události, kdy se dva starší muži rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou. Jeho protagonisté Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička se ve filmu vydávají na cestu, na jejímž konci by měl pykat za své dřívější zločiny někdejší komunistický prokurátor. Dušek a Provazník natočili snímek podle příběhu někdejšího politického vězně Pravomila Reichla. Konverzační komedie Vlastníci je filmovým debutem divadelního režiséra Havelky, který v ní odhaluje lidské charaktery při schůzi majitelů bytů problémového domu.

V kategorii Mimo kino čeští kritici nominovali na ocenění špionážní minisérii HBO Bez vědomí, komediální seriál České televize Most! a krátkometrážní snímek studentky pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění Darji Kaščejevové Dcera, který se dostal i do užšího výběru na Oscara v kategorii krátký animovaný film.

Složitost období po roce 1989 popisuje film Amnestie režiséra Jonáše Karáska, který se odehrává v době největší vzpoury ve vězeňské historii bývalého Československa. Na pozadí dramatických událostí ve věznici pro nejtěžší případy v Leopoldově z roku 1990, kdy vyhlásil nový prezident Václav Havel rozsáhlou amnestii, se odehrává příběh o manipulaci, násilí a zradě. Thriller líčící dramatické události doby a ukazující dopad vzpoury na svět mimo oblast věznice dorazí do tuzemských kin 14. listopadu. "Je konec 80. let, doba nebývalých změn a jeden zloděj, ambiciózní manželská dvojice, mladá manipulátorka a vězněný disident se zapletou do událostí, které oproti označení revoluce jako sametové nebyly tak sametově hebké, čisté a nevinné," podotkl k filmu režisér Karásek. Hrají v něm Aňa Geislerová, Roman Luknár, Ján Jackuliak, Filip Kaňkovský, Norbert Lichý nebo Marek Vašut. Snímek se z části natáčel přímo v autentickém prostředí Leopoldova, stejně jako ve věznici v Mladé Boleslavi, točilo se i v Praze v Národním divadle nebo v bytě Václava Havla. Výrazná část filmu vznikala na Slovensku, kde Leopoldov leží.

Uvedení snímku Amnestie bude doprovázet vernisáž naplánovaná na 17. listopadu do pražské Lucerny, která otevře výstavu děl malíře Jozefa Danglára Gertli. Stejnojmenná kniha Amnestie s podtitulem Svoboda jako tlustá čára za minulostí vyšla v polovině října v nakladatelství Slovart