Související články

Jen na otočku přiletěla tenistka Petra Kvitová do Prahy. V areálu pražské Sparty ukázala stříbrný talíř za finále grandslamového Australian Open a pohár za turnajový triumf v Sydney a hned odlétá obhajovat titul do Petrohradu. "Jsem tady na hodně malinkou chvilku," řekla Kvitová na narychlo svolané tiskové konferenci, na kterou přijela z letiště. Na Spartě dostala květinu a dort s marcipánovým klokanem a sítí. Osmadvacetiletá Kvitová hrála své první finále v Melbourne v sobotu a v třísetovém klání podlehla Japonce Naomi Ósakaové. "Po porážce jsem nebyla nejveselejší, ale už to trošku přebolelo," řekla Kvitová.

Biatlonistka Markéta Davidová obsadila na Světovém poháru v Anterselvě druhé místo v závodu s hromadným startem. Dvaadvacetiletá česká naděje, která v Itálii vyhrála čtvrteční sprint, nyní nestačila jen na Němku Lauru Dahlmeierovou. Mužský závod vyhrál Francouz Quentin Fillon Maillet, Michal Krčmář a Ondřej Moravec skončili na 23. a 25. místě.

Petra Kvitová je po finále Australian Open druhá ve světovém žebříčku. Česká tenistka tak vyrovnala své životní maximum z roku 2011, přičemž od postu jedničky ji znovu dělilo jen jediné vítězství. Vede její jednadvacetiletá japonská přemožitelka Naomi Ósakaová, která v sobotu v Melbourne získala druhý grandslamový titul. Deblovou jedničkou zůstala Kateřina Siniaková před spoluhráčkou Barborou Krejčíkovou. Nové pořadí zveřejnil web ženské tenisové asociace WTA.

Atletka Eliška Klučinová, která loni musela kvůli zdravotním problémům vynechat celou letní sezonu, se druhým místem postarala o nejlepší české individuální umístění na víkendovém vícebojařském mezistátním utkání v Cardiffu. V pětiboji získala 4255 bodů a nestačila jen na domácí úřadující juniorskou mistryni světa Niamh Emersonovou (4544). Od březnového soustředění v Africe trápil Klučinovou zánět v noze, který jí v létě neumožnil vůbec závodit. Do haly se česká pětibojařská rekordmanka vrátila a v Cardiffu pomohla českým ženám ke druhému místu v mezistátním duelu s Velkou Británií, Francií, Španělskem a Polskem. Češky jako obhájkyně vítězství tentokrát nestačily na Britky. Z mužského týmu se nejvíce dařilo Janu Doležalovi, který výkonem 5739 bodů obsadil čtvrtou příčku. V týmovém hodnocení Češi zvítězili díky vyrovnanosti tří nejlepších členů týmu. Sedmý byl Marek Lukáš (5509), osmý Ondřej Kopecký (5502).

Tenistka Petra Kvitová si potřetí v kariéře a poprvé na Australian Open zahraje grandslamové finále. Možný český souboj o titul v Melbourne překazila Japonka Naomi Ósakaová, která porazila Karolínu Plíškovou. První vzájemný zápas dvojnásobné šampionky Wimbledonu Kvitové a loňské královny US Open Ósakaové bude v sobotu zároveň duelem o post světové jedničky. Kvitová v prvním semifinále zdolala Američanku Danielle Collinsovou 7:6 a 6:0. Karolína Plíšková pak čelila spršce 56 vítězných míčů Ósakaové a s jednadvacetiletou Japonkou v Areně Roda Lavera prohrála 2:6, 6:4 a 4:6. "Postup do finále pro mě znamená všechno. Moc jsem si přála být zase v grandslamovém finále a jsem nesmírně šťastná," řekla Kvitová v rozhovoru na dvorci po utkání, které se dohrávalo kvůli horku pod zataženou střechou.

Tenistka Barbora Krejčíková si na Australian Open zahraje o titul ve smíšené čtyřhře. Česká hráčka postoupila do finále s Američanem Rajeevem Ramem. Třetí nasazený pár si v semifinále poradil se Španělkou Marií José Martínezovou a Britem Nealem Skupskim 6:0 a 6:4. Světová deblová dvojka Krejčíková může získat první grandslamový titul v mixu a třetí celkově. Loni vyhrály s Kateřinou Siniakovou čtyřhru na Roland Garros i ve Wimbledonu. Ve smíšené čtyřhře je ve finále poprvé.

Krasobruslař Březina je po chybách v krátkém programu na ME osmý a medaile se mu vzdálila. Ztrácí na ni přes osm bodů. Suverénně vede Rus Koljada.

Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála závod Světového poháru ve sprintu na 7,5 km v Anterselvě a slaví premiérový triumf v seriálu. Díky bezchybné střelbě porazila o necelé dvě sekundy druhou Finku Kaisu Mäkäräinenovou, třetí byla o další dvě sekundy zpět Norka Marte Olsbuová Röiselandová. Davidová vyběhla na trať s číslem pět a při obou střelbách si pohlídala všechny rány. V posledním okruhu jí docházely síly, přesto měla v cíli jasně nejrychlejší čas. Po druhé střelbě se před ní dostala Němka Laura Dahlmeierová, která na trať vyrazila jako poslední. V dramatickém závěru ale sedminásobná mistryně světa vedení neudržela a nakonec dojela až čtvrtá.

Tenistka Karolína Plíšková odvrátila v utkání se Serenou Williamsovou čtyři mečboly a americkou hvězdu porazila ve čtvrtfinále grandslamového Australian Open 6:4, 4:6, 7:5. Ve svém prvním semifinále v Melbourne se střetne s loňskou vítězkou US Open Naomi Ósakaovou z Japonska. Petra Kvitová i Karolína Plíšková budou ve čtvrtek v Melbourne usilovat o postup do finále Australian Open.

Překvapivá "jízda" tenistek Markéry Vondroušové a Barbory Strýcové pavoukem čtyřhry na Australian Open skončila v semifinále. Narychlo složený český pár podlehl v Melbourne v boji o finále australsko-čínské dvojici Samantha Stosurová, Čang Šuaj 5:7, 6:4, a 5:7. O kolo dříve Stosurová a Čang Šuaj vyřadily nejvýše nasazený pár Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková.

Lyžař Michal Novák vybojoval na mistrovství světa kategorie do 23 let stříbrnou medaili v běhu na 15 kilometrů volně. Ve finském Lahti nestačil jen na Francouze Julese Lapierrea, který zvítězil suverénně s téměř půlminutovým náskokem. Český reprezentant udržel druhé místo o dvě desetiny sekundy před Rusem Ivanem Jakimuškinem, který startoval po něm a v závěru na Novákovu pozici útočil. Novák navázal na svou starší sestru Petru, která před třemi roky v rumunském Rašnově získala ve třiadvacítkách bronz na trati 10 km klasicky. Pro Nováka je stříbrná medaile z Lahti největším úspěchem v dosavadní kariéře.

Krasobruslařka Eliška Březinová je na mistrovství Evropy po krátkém programu dvanáctá a útočí na své maximum, kterým je právě dvanácté místo z loňského roku. Od elitní desítky na šampionátu v Minsku českou krasobruslařku dělí 2,21 bodu. Díky bezchybnému krátkému programu vede olympijská vítězka Alina Zagitovová.