Související články


Předseda KSČM Miroslav Grebeníčeksvé spolustraníky nabádal, aby nepřejímali sociálnědemokratické pojetí politiky, a vyzval je k jednotnému výkladu stranického programu a zásadních stanovisek. V projevu na jednání Ústředního výboru KSČM v Praze uvedl, že v komunistické straně se "tu a tam" lze setkat s "oživováním sociálnědemokratických praktik".

Soudí přitom, že sociální demokraté uplatňují "pravicové triky" a "snaží se dokázat kapitalistům, že jsou lepší správci kapitalismu než konzervativci. Pod taktovkou USA, v zájmu dosažení a upevnění moci, se neštítí ničeho," prohlásil.

Dodal, že nelze donekonečna trpět překračování jednou jasně stanovených hranic, které vymezil sjezd. Žádný konkrétní případ ale neuvedl. Jeho projev je přístupný na internetu. V pasáži, která těmto slovům předchází, Grebeníček konstatoval, že v KSČM je však nejsilnější směr, který prosazuje "adaptaci na nové podmínky při zachování komunistické identity".

Současnou vládu pak kritizoval za vnitřní i zahraniční politiku. Uvedl, že se svým stylem a kroky jen málo liší od pravicových kabinetů 90. let. S odvoláním na stranické analytiky prohlásil, že nynější koaliční vláda nemusí mít dlouhého trvání, předčasné volby ale odmítl. Komunisté v letošních sněmovních volbách zaznamenali výrazný úspěch. Získali 18,5 procenta hlasů, ve dvousetčlenné dolní komoře obsadili 41 křesel, a s přehledem se tak stali třetí nejsilnější parlamentní stranou.

KSČM nepatří ke stranám, které své případné vnitřní spory řeší na veřejnosti. V červnu se její ústřední výbor zabýval názorem městské organizace v Brně, která kritizovala vystupování místopředsedů KSČM Miloslava Ransdorfa a Jiřího Dolejše. Oba podpořili vstup do EU. ÚV KSČM se tehdy za místopředsedy strany postavil.