Zeman v inauguračním projevu kritizoval Bakalu a média

Prezident Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu ostře kritizoval podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do jeho vydavatelského domu, i Českou televizi. V pohledu do budoucna uvedl, že plánuje podporovat aktivní občanství včetně přímé demokracie. Pozitivně hodnotil své cesty do krajů a setkávání s občany z posledních pěti let. Hodlá pokračovat v tom, co dělal v minulosti.

Zeman Bakalu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD, označil ho za velkou skvrnu. Dokud podle Zemana kauza nebude vyřešena, nelze tvrdit, že v České republice je ekonomická kriminalita minulostí. Prezident poté kritizoval i vybraná média patřící do Bakalova vydavatelství Economia a veřejnoprávní Českou televizi. Prezident ve víc než půlhodinovém projevu také řekl, že chce ve druhém volebním období podporovat aktivní občanství. Vyslovil se pro zavedení prvků přímé demokracie, zejména zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. Měli by jimi být ti, kdo na kandidátce vítězného uskupení dostali nejvíc preferenčních hlasů.

Někteří politici, zejména z TOP 09, ODS a KDU-ČSL opustili při projevu sál. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že Zeman projevem proti svobodě slova ponížil akt složení prezidentského slibu "na úroveň politické taškařice". Očekával, že se Zeman spíše zamyslí nad morálním stavem společnosti a nebude útočit na podstatné náležitosti demokratického státu. Předseda ODS Petr Fiala byl smutný a zklamaný z toho, že si Zeman v projevu vyřizoval soukromé účty. Premiér v demisi Andrej Babiš uvedl, že od prezidenta čekal jiný projev:"Potřebujeme, aby se společnost spojila, čekal jsem jiný projev. Já jsem čekal, že se nebude vymezovat, že bude nad věcí," uvedl Babiš v České televizi. Zemanovo vyjádření pokládá za nešťastné, nevidí to ale jako útok na svobodu slova. I předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že Zeman byl někdy až překvapivě konkrétní a osobní. Za Zemana se plně postavil předseda SPD Tomio Okamura.