Zeman jmenoval předsedou Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho

20-05-2020

Novým předsedou Nejvyššího soudu se na desetileté funkční období stal šéf senátu trestního kolegia soudu Petr Angyalossy. Na Pražském hradě ho jmenoval prezident Miloš Zeman. Funkce šéfa Nejvyššího soudu byla volná přesně tři měsíce po odchodu Pavla Šámala k Ústavnímu soudu. Prezident ani Hrad předem neinformovali, koho Zeman do čela soudu vybral. Proces výběru kritizovala jako netransparentní prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Zeman při jmenování řekl, že nového šéfa NS vybíral ze čtyř kandidátů a se všemi se sešel. "U každého jsem si prostudoval jeho životopis a rozhodl se, jak jsem se rozhodl," uvedl prezident. Dodal, že Angyalossyho si na soud vybral předchozí předseda Šámal.

Angyalossy chce zrychlit rozhodování Nejvyššího soudu a posilovat důvěru lidí v justici. Dalším úkolem je generační obměna soudu. Angyalossy zvažuje, že by soud mohl vydat stanovisko, za jakých okolností lze žalovat stát kvůli náhradám za koronavirová omezení.

Bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová považuje za politováníhodné, že soud nepovede první místopředseda Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Robert Fremr. České televizi řekla, že Fremr byl evidentně nejlepším kandidátem a jakákoliv jiná volba působí jako politizace funkce. Angyalossy výtku o politizaci své funkce odmítl. Řekl, že vždy věřil v apolitickou justici a nedovolil by zásahy politiky do spravedlnosti.