Zástupci stran se většinou shodli na pozdějším odchodu do penze

23-08-2005

Na postupném prodlužování věku pro odchod do penze se v úterý většinou shodli zástupci koaličních a opozičních stran ze sněmovny. V následujících dvou měsících se budou snažit najít průnik svých představ o budoucích důchodech i u dalších parametrů penzijního systému. Po první schůzce skupiny stranických zástupců o důchodové reformě to řekl ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD), který tým vede.

Po roce 2012 budou muži i ženy chodit do penze v 63 letech. Ženy budou moci odejít do důchodu podle počtu dětí i dříve. Koaliční strany počítají s tím, že později by na penzi lidé měli nárok od 65 let. Unionisté by přidali ještě dva roky. ODS navrhuje za několik desetiletí důchod v 71 letech. Komunisté by ho oddálili jen tehdy, pokud se život skutečně prodlouží a klesne nezaměstnanost.

Členové Škromachova týmu doufají, že návrh reformy důchodů by parlament mohl projednat ještě do voleb. Politologové ale většinou politikům velké šance na to, že by se necelý rok před volebním kláním dokázali shodnout, nedávají. "Samozřejmě každý má určitý politický zájem, ale myslím si, že začíná převažovat rozum nad populismem," řekl v úterý Škromach. Politická shoda koalice a opozice podle něj zaručí to, aby se důchodový systém neměnil pokaždé s příchodem nové vlády.

Český důchodový systém by měl bez dluhů vydržet ještě 20 let. Společnost ale stárne a seniorů přibývá. Současně ubude lidí, kteří budou do systému přispívat. S prodlužováním života navíc budou lidé penze pobírat déle. Strany by se měly shodnout na tom, jaká část hrubého domácího produktu do důchodů poplyne. Nyní je to asi osm procent. Politici by měli stanovit i míru solidarity, výši pojistného a poměr penzí k výdělkům. Musejí hlavně říct, jak se mají penze financovat. "Všechny navržené systémy počítají se zachováním průběžného, solidárního důchodového systému jako s hlavním pilířem," řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, který je členem týmu. Systém by mělo doplnit spoření v penzijních a zaměstnaneckých fondech.

23-08-2005