V Chorvatsku zemřela česká turistka, je podezření na meningokok

10-07-2005

Na jadranském pobřeží v Chorvatsku zemřela mladá česká turistka. Zatím není jasná příčina úmrtí. Podezření na meningokok, jak o něm píše chorvatský tisk, se podle české konzulky ve Splitu Veroniky Honcové teprve prověřuje. Češka byla v jednom kempu nedaleko Biogradu na moru. Nemocnice v Zadaru připouští, že by mohlo jít o meningokovou nákazu. Do kempu, kde k neštěstí došlo, byl na žádost české konzulky poslán epidemiolog a lékař, který vyšetřil všechny osoby a naordinoval jim preventivně antibiotika.

Podle rádia Impuls se u třiadvacetileté dívky projevily první zdravotní problémy již ve čtvrtek dopoledne. Po výrazném zhoršení stavu jí zástupci české cestovní kanceláře rychle zařídili odvoz na pohotovost v Biogradu na moru. Chorvatští lékaři ale dívku po krátkém vyšetření vrátili do kempu. Poté se její zdravotní stav prudce zhoršil, nastala zástava srdce, nepomohly už ani oživovací pokusy.

V noci na neděli zemřel po příjezdu k chorvatskému Jadranu další český turista. "Smrt zavinily zdravotní potíže," uvedla Honcová s tím, že konkrétnější informace bude mít k dispozici až po pitvě v průběhu příštího týdne.