STEM: Stranám ve volbách nejvíce pomohli Topolánek a Bursík

30-06-2006

Většina lidí si myslí, že ve volbách do Poslanecké sněmovny nejvíce pomohli svým stranám šéfové ODS a zelených Mirek Topolánek a Martin Bursík. O předsedovi ČSSD Jiřím Paroubkovi si to myslí téměř polovina lidí. Nejméně podle občanů pomohli svým stranám předsedové KSČM a KDU-ČSL Vojtěch Filip a Miroslav Kalousek. Zjistil to průzkum agentury STEM, který se konal v týdnu bezprostředně po volbách. O prezidentovi Václavu Klausovi si polovina lidí myslí, že byl v předvolebním období nestranný. Druhá polovina si myslí opak. Zastánci názoru, že nebyl nestranný, jej vyslovují s o něco větším přesvědčením a důrazem, uvedla agentura STEM. Průzkum se konal 5. až 12. června. Zúčastnilo se ho 1601 respondentů starších 18 let.

Lidé v průzkumu posuzovali, zda lídři stran získali ve volbách své straně více hlasů, nebo jí naopak uškodili. Nejlépe hodnotili předsedy ODS a zelených Topolánka a Bursíka. To, že své straně nejvíce pomohl Topolánek, si myslí 59 procent lidí. O Bursíkovi si to myslí 58 procent lidí. O Topolánkovi si čtvrtina a o Bursíkovi zhruba pětina lidí myslí, že na počet hlasů pro svou stranu vliv neměli. O Topolánkovi si 14 procent lidí myslí, že ODS uškodil. O Bursíkovi si to myslí 11 procent lidí. Přesně 46 procent lidí se domnívá, že k většímu zisku hlasů pomohl ČSSD její předseda Jiří Paroubek. Současně je 38 procent občanů přesvědčeno, že ČSSD při získávání hlasů uškodil.

Nejméně podle občanů pomohli svým stranám šéfové KSČM a KDU-ČSL Filip a Kalousek. O tom, že Filip pomohl své straně získat hlasy, je přesvědčeno 33 procent lidí, o Kalouskovi si to myslí 31 procent. Filip je podle občanů předsedou, který měl nejmenší vliv na to, kolik hlasů strana získá - 46 procent respondentů soudí, že neměl vliv na počet hlasů pro KSČM. Více než třetina dotázaných, přesně 37 procent, si totéž myslí o Kalouskovi.

30-06-2006