STEM: Paroubek nejpopulárnějším politikem, druhý je Jandák

21-09-2005

Nejpopulárnějším politikem je v září podle průzkumu agentury STEM premiér Jiří Paroubek, který byl před prázdninami na druhém místě za zesnulým Pavlem Dostálem. Na druhé místo se mezi nejoblíbenější politiky dostal nový člen vlády Vítězslav Jandák. Na třetím a čtvrtém místě jsou vládní politici Bohuslav Sobotka a Petra Buzková. Nejpopulárnějším opozičním politikem je celkově pátý Pavel Bém z ODS.

Paroubek považuje podporu 54 procent lidí za "vynikající číslo". "Zejména u člověka, který vystupuje razantním způsobem. Myslím, že mi lidé rozumějí," řekl premiér novinářům. Nebývá obvyklé, aby byl právě premiér nejoblíbenějším politikem, dodal. Druhé místo Jandáka podle něj ukazuje, že nový ministr kultury by mohl být pro ČSSD přínosem i ve volbách. Nestraník Jandák se možná objeví na některé kandidátce ČSSD, hovoří se o jižních Čechách.

Mezi nejhůře hodnocenými politiky zůstávají dlouhodobě tři předsedové silných parlamentních stran. Předsedu ČSSD Stanislava Grosse nepříznivě hodnotilo 77 procent Čechů, předáka KSČM Miroslava Grebeníčka vnímalo kriticky 74 procent lidí, šéfa KDU- ČSL Miroslava Kalouska nemá v oblibě 60 procent respondentů.