07-10-2019

Adam Ondra se stal poprvé mistrem Evropy v lezení na obtížnost. Favorizovaný český reprezentant vyhrál v Edinburghu před Španělem Albertem Ginésem Lópezem a navázal na triumf na světovém šampionátu, který v srpnu ovládl už potřetí v kariéře. Z mistrovství Evropy měl Ondra dosud tři stříbrné medaile. Ondra zvítězil po dominantním výkonu ve finále, v němž vylezl suverénně nejdál. Týden po triumfu na Světovém poháru v Kranji si připsal další úspěch. Na finálové cestě se Ondra dostal o sedm bodovaných kroků dál než druhý Ginés López, třetí Švýcar Sascha Lehmann byl o jedenáct kroků horší než šestadvacetiletý brněnský rodák. V závěru sezony ho čeká ještě jeden důležitý start. V listopadu bude v Toulouse bojovat o účast na olympijských hrách v kombinaci, která mu na mistrovství světa v japonském Hačiodži nevyšla a postup do Tokia si nevybojoval.

Tenistka Petra Kvitová se stala šestou účastnicí Turnaje mistryň. Vrchol sezony pro osmičku nejlepších hráček roku si dvojnásobná vítězka Wimbledonu zahraje posedmé v kariéře. Stejně jako loni se tak na Masters ve dvouhře objeví dvě české hráčky, před šampionkou Turnaje mistryň z roku 2011 Kvitovou se kvalifikovala Karolína Plíšková. Letošní sezonu Kvitová skvěla rozjela, vyhrála turnaj v Sydney a na Australian Open došla do finále. Pak si podmanila Dubaj a další titul přidala na antuce ve Stuttgartu. Před Roland Garros si ale poranila předloktí levé ruky a omezovala program. Na nedávných čínských akcích ve Wu-chanu a Pekingu už znovu hrála dobře. Turnaj mistryň s rekordní dotací 14 milionů dolarů se letos poprvé uskuteční v čínském Šen-čenu. Hrát se bude od 27. října do 3. listopadu.

Čeští atleti mají za sebou nejhorší mistrovství světa v samostatné historii. Poprvé od vzniku České republiky nezískali medaili, což se naposledy stalo ještě společnému Československu v Tokiu 1991. Nový reprezentační šéftrenér Jan Netscher chystá změny. Chce zavést povinnou zdravotní prevenci pro reprezentanty a bude usilovat o více společných soustředění elitních českých atletů. Vedle medailové sbírky je nejnižší i bodové ohodnocení za umístění do osmé příčky. Tam dokázali proniknout jen Zuzana Hejnová na 400 metrů překážek a oštěpař Jakub Vadlejch, kteří tak za pátá místa získali osm bodů. Českým minimem bylo dvanáct bodů ze Stuttgartu 1993 a Göteborgu 1995, kdy tým podržel vítězný oštěpař Jan Železný. Se zdravotními problémy se potýkaly nejlepší české oštěpařky Barbora Špotáková a Nikola Ogrodníková. Řada předních českých atletů se na šampionát kvůli zranění nekvalifikovala nebo na něj neodjela.

V 71. ročníku plochodrážního závodu Zlatá přilba v Pardubicích obhájil loňské vítězství Australan Jason Doyle. V šestičlenném finále skončili za mistrem světa z roku 2017 Lotyš Andžejs Lebeděvs a Polák Patryk Dudek. Předloňský vítěz Václav Milík byl jako nejlepší z českých závodníků jedenáctý.