01-06-2019

Kajakář Josef Dostál vyhrál na Světovém poháru v Duisburgu závod na 1000 metrů a vylepšil bronzové umístění z úvodní regaty v Poznani. Kanoista Martin Fuksa obsadil na olympijské trati stejně jako před týdnem v Polsku druhé místo. Dostál vyhrál v Německu rozjížďku i semifinále a také ve finále si počínal suverénně. Rychlejší start měl jen vítěz z Poznaně Fernando Pimenta, v polovině trati už ale vedl český reprezentant a první místo uhájil až do cíle. Portugalec naopak v závěru nestačil na Rusa Romana Anoškina a Bálinta Kopasze z Maďarska. Fuksa, který rovněž v rozjížďce ani v semifinále nezaváhal, měl nejrychlejší první polovinu. Pak se ale před něho dostal Francouz Adrien Bart a slavil vítězství. Třetí skončil Polák Tomasz Kaczor.

Kajakářka Amálie Hilgertová se v Pau ve Francii nečekaně stala mistryní Evropy ve vodním slalomu. Britskou vicemistryni světa Mallory Franklinovou porazila o 19 setin sekundy, třetí skončila Jasmin Schornbergová z Německa. "Je to pro mě určitě největší úspěch," prohlásila v tiskové zprávě překvapivá vítězka, která oproti semifinále zrychlila o téměř osm vteřin. Jednadvacetiletá Hilgertová, někdejší juniorská mistryně světa a neteř dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové, byla ve finálovém bloku ME jedinou českou zástupkyní. Kateřina Kudějová i Veronika Vojtová vypadly v semifinále a neuspěl ani kanoista Lukáš Rohan.

Triatlonistka Vendula Frintová obsadila na mistrovství Evropy v Nizozemsku páté místo, na medaili ztratila minutu a čtyři sekundy. Pětatřicetiletá česká reprezentantka, držitelka stříbra z ME 2011 a bronzu o dva roky později, tak obhájila umístění z loňského šampionátu v Glasgow. Po plavání se přitom Frintová nacházela až na 46. místě, po cyklistice na devatenáctém. "Ve vodě jsem si vybrala černou chvilku. Bylo to pro mě jedno z nejhorších plavání za poslední dva tři roky," řekla Frintová na svazovém webu. Zato v běžecké části ale excelovala, měla druhý nejrychlejší čas. S bezmála minutovým náskokem zvítězila britská závodnice Beth Potterová, další medaile si rozdělily Sandra Dodetová z Francie a Belgičanka Claire Michelová.

Česká tenistka Kateřina Siniaková vyřadila na Roland Garros světovou jedničku Japonku Naomi Ósakaovou. Vítězku předchozích dvou grandslamů porazila ve třetím kole 6:4 a 6:2 a poprvé v životě postoupila do osmifinále grandslamového turnaje. V něm se utká s loňskou semifinalistkou Roland Garros Madison Keysovou z USA, která je nasazenou čtrnáctkou.

České házenkářky překvapivě vyhrály v úvodním utkání play off kvalifikace o postup na mistrovství světa nad Černou Horou 26:24 a vytvořily si solidní pozici do venkovní odvety. Balkánského soupeře zdolaly reprezentantky teprve podruhé v historii a mají reálnou naději na to, aby favoritkám oplatily porážku z play off o světový šampionát v roce 2011. Odveta se hraje ve středu v Nikšiči.