Soud zprostil viny muže stíhaného kvůli neonacistickému koncertu

21-09-2005

Středočeský krajský soud osvobodil třiadvacetiletého Jaroslava Švihlíka, který byl obžalován z toho, že před čtyřmi roky organizoval neonacistický koncert v Senohrabech u Prahy. ČTK to sdělila obhájkyně Klára Samková. Krajský soud tak zamítl odvolání státního zástupce proti červnovému rozsudku Okresního soudu pro Prahu-východ. Také ten uznal Švihlíka nevinným. Muži hrozily až tři roky vězení.

Obžaloba Švihlíka vinila z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod a z podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Podle státního zástupce Švihlík celý koncert připravoval a organizoval. Švihlík dříve přiznal, že se koncertu zúčastnil, s jeho organizací prý ale neměl nic společného. Pouhé uvedení jména na objednávce není podle něj věrohodným důkazem, že akci pořádal.

Na srazu měla mimo jiné vystoupit kapela Juden Mord s písní Cikánský problém. "To, že v textu je napsáno, že nosí zlaté řetězy a plní stránky černé kroniky, nenaplňuje podstatu trestného činu, pouze to něco konstatuje," tvrdila obhájkyně o textech skupiny. Soud nakonec dospěl k názoru, že Švihlíkovi nelze vinu prokázat.

Na problematičnost dokazování trestné činnosti účastníkům neonacistických koncertů poukázal také ministr vnitra František Bublan v souvislosti s víkendovým postupem policie v Křtěticích na Strakonicku, kde policie nezasáhla a vysloužila si za to kritiku. "Už jsme zažili soudní proces, kde jsme dali k dispozici i nahrávku, v níž se provolávalo jméno Rudolf Hess, a u soudu jsme to prohráli, protože dotyční řekli, že provolávali Rudolf Pes," uvedl příklad.