Průzkum: Jazyky se podle Čechů učí nejlépe při pobytu v zahraničí

08-01-2020

Nejlepším způsobem, jak se naučit cizí jazyk, je podle zhruba poloviny Čechů pobyt v zahraničí. Školní výuku považuje za efektivní pětina lidí, podobně jako konverzaci s rodilým mluvčím. Zejména znalost angličtiny je přitom podle tří čtvrtin Čechů důležitá, a stát by proto podle nich měl přispívat na jazykové vzdělávání i mimo školní výuku. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK pro společnost EF Education First, která se zaměřuje na jazykové vzdělávání. ČTK o tom informoval mediální zástupce společnosti Radovan Suk.

Průzkumu se zúčastnilo 306 rodičů s alespoň jedním potomkem ve věku 13 až 25 let a 306 studentů ve věku 15 až 25 let. Podle 76 procent oslovených rodičů a 82 procent dětí ovlivňuje znalost cizího jazyka prosperitu společnosti, a stát by se tak měl na jazykovém vzdělávání podílet například formou půjček na jazykové pobyty. Podobně podle autorů průzkumu podporují jazykovou výuku například Švédsko, Dánsko či Finsko, jejichž obyvatelé vynikají velmi dobrou znalostí cizích jazyků. Kolem čtvrtiny lidí se kloní k názoru, že díky moderním technologiím nebude znalost jazyků brzo tolik potřebná. Častěji než dospělí zastávají tento názor děti.

Mezi vytoužené destinace patří mezi studenty Británie (75 procent), USA (67 procent) a Kanada (37 procent). Británie drží primát i u rodičů (76 procent), ale ostatní země u nich následují až s větším odstupem. USA považuje za ideální 48 procent z nich, Kanadu podobně jako Austrálii kolem 23 procent.