Poborský už není kapitánem Sparty, odmítá Hřebíkovy metody

21-09-2005

Karel Poborský už není kapitánem fotbalistů pražské Sparty. Třiatřicetiletý záložník se ve středu rozhodl na funkci rezignovat a své rozhodnutí sdělil spoluhráčům před ranní rozcvičkou, která předcházela pohárovému zápasu v Litvínově. Důvodem jeho kroku je nesouhlas s některými metodami, které praktikuje trenér Jaroslav Hřebík.

Sparťany v Litvínově při neúčasti Poborského zástupců Blažka a Sivoka vedl jako kapitán záložník Lukáš Zelenka. V utkání vyhrál úřadující český mistr vysoko 7:1, ale svým výkonem znovu nepřesvědčil. Poborský odehrál celých 90 minut a patřil k nejlepším sparťanům. Po zápase vysvětlil, co ho k rozhodnutí vedlo. "Kapitán by měl být prodlouženou rukou trenéra, ale protože já některé jeho metody nesdílím, bude toto rozhodnutí lepší. Vím, že za mnou mužstvo stálo, a být kapitánem Sparty pro mě byla čest, ale došel jsem k rozhodnutí po zralé úvaze," prohlásil Poborský před novináři ještě na litvínovském trávníku.

Celá atmosféra kolem současné Sparty prý dospěla mediálně někam, kde by neměla být. "Možná to zní divně, ale já věřím, že i tento krok pomůže utišit vše, co se teď kolem Sparty děje," uzavřel Poborský své vyjádření. Celá letenská kabina byla ráno po jeho oznámení šokovaná. "Byl jsem jako zjevenej. Karel řekl, že má diametrálně odlišné názory na fotbal než trenér Hřebík," uvedl Miroslav Matušovič. Ještě vpodvečer nemohl přijmout fakt, že se šéf šatny stáhl do ústraní. "Pokud se s trenérem na něčem neshodli, tak se to odehrávalo mimo kabinu. To, že se nám nedaří, byla věc nás všech a mrzí nás, že se to svedlo na Karla. Byl to nejlepší kapitán, jakého jsme mohli mít," prohlásil letenský útočník.

Šokovaní byli ale také trenéři. Tým ve středu vedl asistent Jaroslav Šilhavý. "Bylo to obrovské překvapení, nic podobného jsem nečekal. Hned jak to Karel oznámil, tak jsem to volal hlavnímu trenérovi. On prý čekal nějaké prohlášení, ale netušil, že půjde o tuto záležitost," řekl Šilhavý a dodal, že jméno Poborského nástupce se bude řešit co nejdříve.

Poborského rozhodnutí je jen potvrzením zákulisních spekulací, že mezi nejzkušenějším českým reprezentantem a sparťanským koučem zuří válka. Jejich spory se vyhrotily především po utkání předminulého ligového kola s Jihlavou, kdy Hřebík nechal Poborského jen na lavičce náhradníků a do hry jej poslal až v 56. minutě. Zdůvodnil to tím, že třiatřicetiletý hráč potřebuje odpočívat. "Mám z toho smíšené pocity, odpočívat jsem nepotřeboval," prohlásil tehdy Poborský. V sobotním duelu na Slovácku pak Hřebík největší hvězdu Sparty stáhl ze hry již v 68. minutě, přestože Poborský nebyl nejhorším hráčem v rudém dresu. Naposledy se Hřebík vyjádřil na fotbalistovu adresu ve středečním rozhovoru pro deník Sport. "Máme absolutně pracovní vztah. Já plním roli trenéra, on plní roli kapitána," řekl Hřebík.

21-09-2005