Petříček: Trumpův blízkovýchodní plán je impuluz, v některých oblastech jde proti proudu

02-02-2020

Blízkovýchodní plán amerického prezidenta Donalda Trumpa, který byl představen tento týden, považuje ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) za impulz, který jde ale v některých oblastech proti proudu. Petříček v pořadu Partie televize Prima řekl, že řešení konfliktu může přinést jen jednání Izraele a Palestiny, které bude respektovat existenci dvou států, mezinárodní právo a rezoluce OSN.

Mírový plán Trump představil v úterý. Počítá s existencí Palestiny po boku Izraele. Jeruzalém by měl zůstat nedělitelným hlavním městem Izraele, což odporuje palestinským představám. "Já jsem rád, že po třech letech spekulací o tomto plánu aspoň víme, s čím Spojené státy přicházejí," uvedl Petříček. "Návrh jde proti proudu v řadě oblastech. Je v rozporu třeba s mezinárodními rezolucemi. Otázka je, jestli je to cesta k dvoustátnímu řešení," uvedl. V posledních šesti letech nebyl dosažen v jednání žádný pokrok, usmíření je podle Petříčka nutné hledat mezi oběma stranami i v rámci palestinského tábora.

Palestinské hlavní město má vzniknout v Abú Dísu, vesnici přiléhající k Jeruzalému. Někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) k tomu dříve řekl, že pro Palestince to je stejné, jako kdyby hlavním městem českého státu byla Chuchle a Praha by patřila někomu jinému. Petříček s příměrem souhlasí. "Budoucnost Jeruzaléma není možné řešit na jeho okraji někde v Chuchli," řekl.