Pět Čechů odletělo po karanténě v hotelu na Tenerife zpět do ČR

28-02-2020

Pět českých turistů, kteří byli kvůli koronaviru od pondělního večera v karanténě v hotelu H10 Costa Adeje Palace na kanárském ostrově Tenerife, odletěli do České republiky. Šestá Češka, která je ve stejném hotelu od minulého týdne, ho zatím opustit nemůže. Na dotaz ČTK to uvedla ředitelka cestovní kanceláře Canaria Travel Lenka Viková. Češi opustili podle Vikové hotel nad ránem, cestovní kancelář jim zajistila zpáteční cestu běžným komerčním letem. "Mohli se rozhodnout, zda chtějí na Tenerife zůstat, rozhodli se ale pro návrat," řekla. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že španělské úřady trvají na okamžitém návratu turistů.

Pět Čechů přiletělo do hotelu v pondělí, vrátit se měli 6. března. Kvůli potvrzené nákaze koronavirem u jednoho z hostů, ale byla pro hotel se zhruba 1000 lidí, nařízena karanténa. O propuštění hostů, kteří přicestovali těsně před nařízením karantény, ve čtvrtek rozhodly centrální a regionální vláda. Canaria Travel bude po návratu s českými turisty řešit možnou kompenzaci zmařené dovolené.

Zájezdy do oblastí se zvýšeným výskytem koronaviru je možné bezplatně stornovat pouze v případech, kdy jsou významně omezeny podmínky zájezdu, informovala Asociace cestovních kanceláří ČR. Stejné stanovisko zastává i ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). O podmínkách zrušení samostatně prodávaných letenek však podle asociace rozhodují pouze dopravci. Koronavirus dosud zasáhl 53 zemí po celém světě, úřady hlásí přes 83.000 nakažených, většinou s mírným průběhem. V Česku zatím žádný případ nákazy zjištěn nebyl.

Asociace také vydala doporučení pro CK v případě prudkého zhoršení situace v průběhu zájezdu. Klientům s nařízenou karanténou musí kanceláře poskytovat informace o zdravotních službách, místních úřadech a konzulární pomoci, dále pomoc při komunikaci na dálku a také zajištění náhradní dopravy zpět do Česka. Klientům je také vystavováno potvrzení o karanténě. CK také mohou v průběhu zájezdu svým zákazníkům nabídnout přesun na jiné místo nebo okamžitý návrat domů.

28-02-2020