ODS chce jednat nejprve o volbách, ČSSD o roční vládě na zkoušku

20-11-2006

Občanští demokraté chtějí v první řadě jednat o předčasných volbách, ČSSD nabídla jednání o vládě na rok. Kdyby politici po dvanácti měsících dospěli k názoru, že kabinet nefunguje, mohli by podle sociálních demokratů otevřít cestu k volbám. Pro ČSSD ale nepřipadají v úvahu dřív než v půlce roku 2008. Socialisté navíc dávají přednost dlouhodobější vládě.

ODS dál považuje za svou prioritu předčasné volby. Shodlo se na tom v pondělí vedení občanských demokratů na první poradě po víkendovém kongresu. Jeho delegáti stranické lídry zavázali mimo jiné k tomu, aby dojednali buď volby už v příštím roce, nebo stabilní vládu, jejíž program bude zahrnovat co nejvíce priorit ODS. Kabinet má být reformní, nesmí být založen na výhradní domluvě se sociální demokracií ani se opírat o komunisty.

ČSSD je prý sice připravena do kabinetu vstoupit, má ale vlastní programové požadavky. Odmítá rovnou daň a školné na vysokých školách. Diskutovat lze o snížení daní firem, prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek a řekl, že jeho strana je připravena na kompromisy. Někteří lídři ODS na kongresu hovořili o tom, že je možné "oživit" někdejší projekt trojkoalice s lidovci a zelenými. Paroubek si to ale představit nedovede.

Grémium ODS v pondělí rozšířilo stranický vyjednávací tým, a to o nového prvního místopředsedu Pavla Béma, který tak doplnil předsedu Mirka Topolánka, místopředsedu Petra Nečase a šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře. Právě Bém po jednání grémia řekl, že koncem týdne budou občanští demokraté schopni předložit prezidentovi předběžnou zprávu o tom, kam jednání směřují. "Jsme připraveni, jak to chtěl kongres, obhajovat do posledního dechu programové zásady a principy (ODS) a je jasné, že v této situaci se s velkou pravděpodobností blížíme předčasným volbám," uvedl.

Rozhovory by měly začít v úterý. Podle dalšího místopředsedy ODS Petra Bendla se občanští demokraté svých partnerů nejprve zeptají na to, jestli by podpořili předčasné volby. Zatím se však nezdá, že ODS by našla dostatečný počet spojenců pro to, aby je prosadila již v roce 2007. Na řadu by pak zřejmě přišla vyjednávání o dlouhodobější vládě. Paroubek řekl, že kabinet by měl před sebou řadu úkolů, které budou vyžadovat shodu všech parlamentních stran. Jde například o penzijní reformu, ale také o dokončení stabilizace zdravotnictví či reformu policie, dodal.

20-11-2006