Národní divadla v Praze i v Brně šijí roušky, zapojují se i další

17-03-2020 aktualizováno

Pražské Národní divadlo šije od úterý místo kostýmů - roušky. První scéna je stejně jako všechna další divadla od minulého týdne zavřená. Podle generálního ředitele Jana Buriana jsou doma už také umělci. Do historické budovy tak dochází minimum lidí včetně krejčích. "Dámy z garderoby a maskérny přišly s iniciativou, že by šily roušky. Uvolníme proto nějaký materiál, který máme na skladě a v dílnách," přiblížil.

Do šití roušek se postupně zapojují divadla po celé zemi. Například v Národním divadle Brno využívají skladový materiál, zapojilo se 30 zaměstnankyň. "První várku použijeme pro ochranu pracovníků v Národním divadle Brno, kteří nyní zajišťují provoz, další pak poskytneme pracovníkům v sociálních službách a nabídli jsme je i pracovníkům magistrátu," uvedl Glaser. V Huse na provázku šijí i dobrovolníci.

Také v dílnách Národního divadla moravskoslezského se scházejí tři desítky švadlen. Pomáhají jim i pracovníci vyrábějící dekorace, například truhláři a čalouníci. "Odložili jsme výrobu kostýmů. Kdo umí šít, šije roušky. Ostatní pro nás připravují střihy a materiál," řekla ČTK vedoucí výroby kostýmů Eva Janáková. Rouškami už vybavili pracovníky divadla či členy baletního souboru, kteří musí trénovat. Další pak poputují pracovníkům městských organizací a úředníkům, kteří musí zůstat v kontaktu s veřejností, například strážníkům.

Také krejčovna Východočeského divadla v Pardubicích šije roušky pro potřebné, dodala je městské policii, šije další například pro domov pro seniory. Denně jich zvládnou kolem 120 kusů. ČTK to řekla vedoucí krejčovny Jana Kosejková. V kraji jsou i další jednotlivci či organizace, které pomáhají řešit nedostatek ochranných prostředků na trhu.

17-03-2020 aktualizováno