Na pouť na Sněžku v chladnu a větru dorazilo na pět set lidí

10-08-2005

Zhruba pět set poutníků dorazilo ve středu v poledne na vrchol 1602 metrů vysoké Sněžky v Krkonoších, aby se zúčastnili tradiční Svatovavřinecké pouti. Ta vyvrcholila bohoslužbou, kterou přímo na vrcholu nejvyšší české hory sloužili společně čeští a polští duchovní. Pobyt lidí na Sněžce ztěžovalo poměrně chladné počasí kolem pěti stupňů Celsia a silný vítr, který dosahoval rychlosti až 80 kilometrů v hodině. Mezi poutníky, kteří na Sněžku vyrazili z Pece pod Sněžkou Obřím dolem byl také prezident Václav Klaus, který zhruba osmikilometrovou trasu zdolal za necelé tři hodiny. "Počasí je takové, jaké má být. Není to procházka růžovou zahradou, párkrát musí fouknout. Všichni si to prožili a to je dobře," řekl k počasí prezident, který na cestu vyrazil s rodinou svého syna. Obřím dolem na Sněžku také stoupal šéf Senátu Přemysl Sobotka či radní Královéhradeckého kraje.

Prezident Klaus po cestě diskutoval s představiteli krkonošských horských středisek, členy horské služby a také se zástupci vedení Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Prezident například podpořil snahu provozovatelů lanovky na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou o letní provoz, se kterou správa parku nesouhlasí či výstavbu nového lyžařského areálu v Horním Maršově. "Hory se nedají zabrzdit a nedá se říci, že tady už nemůže nikdy nic vzniknout, to by bylo nerozumné," řekl Klaus. Vedení správy KRNAP se názorům prezidenta nebrání. "Slyšet jeho názory je pro člověka občas poučením a je to zajímavé, protože je to důvod k zamyšlení nejen ze strany Správy KRNAP, ale i kraje a jednotlivých obcí," řekl k rozpravě s prezidentem ředitel Správy KRNAP Jiří Novák.

Svatovavřinecká pouť se na Sněžce konala již v předchozích letech, Klaus se ji poprvé zúčastnil loni. Svatý Vavřinec je nejen patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince také nese kaple, která je umístěná na vrcholu Sněžky. Pouti se proto každoročně účastní také členové polské i české horské služby. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

10-08-2005