Mirek Topolánek: Klausův postoj ovlivňuje snaha být znovu zvolen

22-07-2006

Povolební kroky prezidenta Václava Klause do značné míry určuje skutečnost, že je v polovině svého volebního období a bude si chtít zajistit podporu pro příští volbu, soudí předseda ODS Mirek Topolánek. Podle šéfa občanských demokratů tak je možné, že by Klausovi nejvíce vyhovovala dohodla ODS a ČSSD, protože taková koalice by byla nejsilnější. Uvedl to v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes (MfD). "Václav Klaus je v pozici prezidenta druhé poloviny svého funkčního období a myslí na první polovinu dalšího funkčního období. Takže jeho postoj je modifikován daleko víc tímto než čímkoli jiným," řekl listu Topolánek.

Šéf ODS také připouští, že mu Klaus termínem, do kdy bude chtít znát jednání o nové vládě, hodně svázal ruce. Prezident chce znát výsledky vyjednávání v prvním srpnovém týdnu, jednání ČSSD a trojkoalice přitom zřejmě začnou až v pondělí. Topolánek se také domnívá, že v případném druhém kole pokusů o sestavení vlády bude Klaus aktivnější. "Může do toho vstoupit i tím, že politickou scénu přesvědčí o tom, že je tady třeba na přechodnou dobu nějaká vláda, která zemi případně přivede k volbám," spekuluje v MfD předseda ODS.

Sám Topolánek považuje předčasné volby za špatné, protože podle něj ukazují na neschopnost politiků se dohodnout. Navíc pro některé strany mohou znamenat velké riziko, jelikož lidi budou politikou znechuceni a přijde jich volit méně. Partaje jsou také finančně vyčerpané a přitom před sebou mají senátní a komunální volby. Do budoucna jsou podle něj dvě cesty, jak patovým situacím zabránit. Jednou je jednokolový většinový systém, druhou pak princip sestavování předvolebních koalic. V této souvislosti nevyloučil, že je možné, aby ODS v případných předčasných volbách utvořila koalici s některými menšími stranami.

S Jiřím Paroubkem chce Topolánek dál vyjednávat o tom, za jakých okolností by byla ČSSD ochotna koaliční nebo i jinou vládu podpořit. "Nicméně permanentní souboj o tu hrozbu, že by opravdu Jiří Paroubek měl možnost sestavit vládu s komunisty, tady je. Ale já tady vládu s podporou komunistů nechci," řekl listu. Zároveň připouští, že není schopen stoprocentně garantovat, že všichni koaliční poslanci budou proti, pokud by o důvěru žádal při třetím pokusu Jiří Paroubek.

22-07-2006