Kolegové vzpomínají na zpěváka Waldemara Matušku, který zemřel na Floridě

31-05-2009

Vynikající zpěvák, kamarád a báječný člověk se smyslem pro humor, který dělal všechno pro to, aby s jeho písničkami bylo lidem hezky. Tak vzpomínají na zesnulého Waldemara Matušku kolegové a přátelé z hudební branže. Legendární bard, jehož písně ze 60. až 80. let se staly nesmrtelnými, zemřel v sobotu ve věku 76 let na Floridě. Fanouškové se s ním budou moci naposledy rozloučit podle záměrů jeho rodiny v Praze, termín zatím není znám. Waldemar Matuška žil ve Spojených státech od své emigrace v roce 1986. Do vlasti se po roce 1989 opakovaně vracel, naposledy v roce 2007, kdy také 2. července v den svých 75. narozenin naposledy v pražském divadle Ta Fantastika vystoupil před publikem. Matuška se díky svému barevnému barytonu a výraznému zjevu stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků české hudební scény.

Před floridskými krajany vystoupili Matuškovi poprvé se skupinou KTO v roce 1976. Do Miami přijeli tehdy tajně, protože koncert pro emigranty by československé úřady nepovolily. Vystoupení se podle diváků stalo téměř demonstrací za svobodu v komunistickém Československu. Deset let poté Matuškovi se sedmiletým Waldemarem zůstali ve Spojených státech natrvalo. Matuška s manželkou objížděli Ameriku a hráli pro krajany, později jim při koncertech jako zvukař pomáhal Waldemar mladší. Jedním z posledních velkých koncertů pro českou a slovenskou komunitu bylo vystoupení v Miami v březnu 2005, kdy populární Walda i přes postupující nemoc rozezpíval a rozesmál obří stan naplněný k prasknutí. Účast na koncertě v newyorské Carnegie Hall se svými generačními kolegy Karlem Gottem a Helenou Vondáčkovou, který se konal o tři měsíce později, už ale musel ze zdravotních důvodů odmítnout.

"Waldemar byl ohromný člověk, výborný přítel, velký umělec," řekla ČTK Ája Vrzáňová, dvojnásobná mistryně světa v krasobruslení, která od své emigrace v roce 1950 žije ve Spojených státech. S Matuškovými se přátelí od 70. let, kdy přijížděli do USA na koncerty a návštěvy. Zpěváka označila za "národní poklad". I přes kampaň, kterou po jeho odchodu do USA rozpoutal komunistický režim, podle ní na svoji vlast nikdy nezanevřel. Podle lékaře a spisovatele Jiřího Lamberka, který jako čerstvý emigrant uváděl Matuškův první koncert na Floridě v roce 1976, musel zpěvák od začátku svého pobytu v USA zápasit se zdravotními problémy. "Byl to bojovník, chtěl přežít," řekl ČTK. V roce 1989 byl jeho stav tak vážný, že v jeho první návrat domů po pádu komunismu lékaři nevěřili. "Už tehdy umíral, Florida mu ale dala dalších dvacet let. Byl to vlastně zázrak, že přežil," poznamenal Lamberk, který patří k rodinným přátelům Matuškových.

31-05-2009