Klausova vize EU politiky zaskočila, většinou s ní nesouhlasí

16-07-2005

Prezident Václav Klaus svou vizí o nové sjednocené Evropě české politiky zaskočil. Shodují se s ním jenom na tom, že je potřeba přijmout výzvu Evropské rady a jednat o dalším směřování Evropské unie. Žádný z oslovených politiků ale nevěří, že by bylo možné se vrátit 20 let zpět až ke společenství zcela suverénních států, jak si představuje prezident.

Nejvíce pochopení Klaus nalezl u místopředsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Souhlasí, že je evropská ústava mrtvá a že je potřeba vypracovat nový text. Unijní občanství považuje ve shodě s prezidentem za umělý výtvor a také se mu nelíbí nízká kontrola bruselské byrokracie, která má více pravomocí než Evropský parlament. O tom, že by byl možný návrat 20 let zpět, ale pochybuje.

"Souhlasím s panem prezidentem v tom, že Česká republika má mít názor na to, jakou Evropu chce," řekl ČTK předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka (ČSSD). Není si ale jist, zda se na tom čeští politikové shodnou. Prezident stejně jako ODS chápe podle Laštůvky EU pouze jako ekonomický prostor. Podle poslance jde ale o politický projekt, který spěje ke stále větší integraci. "Jsem eurofederalista a jsem hluboce přesvědčen, že integrace bude pokračovat," řekl. Rozhodně odmítl prezidentův názor, že by projekt evropské ústavy zkrachoval. Proces bude pokračovat s určitým oddechem, uvedl. V Evropě také není žádný subjekt, který by si přál návrat o 20 let zpět, dodal Laštůvka.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek rozlišuje dvě vize vývoje evropské integrace - jako prostoru volného obchodu a pohybu osob a Evropy postupně se politicky a institucionálně integrující. Prezident podle něj inklinuje k té první, zatímco lidovci k druhé. "Názor pana prezidenta nesdílím, ale jsem ten poslední, kdo by mu upíral právo ho říkat," uvedl.

Unionisté rovněž podporují další integraci Evropy i evropskou ústavu. "Platí, že Unie svobody je nadále pro evropskou ústavu a pro další pokračování evropské integrace," sdělil ČTK postoj předsedy US-DEU Pavla Němce mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

16-07-2005