Klaus, Němec i Buzková kritizují policii za CzechTek

01-08-2005

Prezident Václav Klaus se domnívá, že sobotní policejní zásah proti účastníkům technoparty CzechTek byl hrubou chybou. Je podle něj třeba zjistit i to, "zda některé politické kroky před policejním zásahem i při něm nešly za rámec ústavnosti". ČTK o postoji prezidenta informoval jeho mluvčí Petr Hájek. Klaus podle něj žádá od vlády vysvětlení. "Ti, kteří zásah schválili, nesou plnou odpovědnost za poškození důvěry v policii a za vyvolání další roztržky v naší zemi," prohlásil prezident.

Ke kritikům policejního zásahu na CzechTeku se vedle opozice přidali i někteří vládní politici - ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU), ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) a šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Buzková podle své mluvčí Michaely Lagronové věří, že se vláda bude touto záležitostí zabývat a případní viníci budou potrestáni. Kalousek upozornil, že jen na základě informací z médií je těžké vyslovovat jednoznačné soudy, přesto je z průběhu akce rozpačitý. "Mám-li to hodnotit podle výsledků, a výsledkem je několik desítek zraněných, tak se způsob zásahu dá obhajovat jenom velmi těžko. Nemohu se zbavit dojmu, že šlo postupovat elegantněji," řekl Kalousek.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec požádal ministra vnitra Františka Bublana o podrobnou zprávu k postupu policie proti účastníkům technoparty CzechTek. "Informace z médií ve mně vyvolávají jisté pochybnosti," řekl Němec novinářům k zákroku policie. Ministr také uvedl, že podle jeho informací nedávalo státní zastupitelství pokyn policii, jakým způsobem má proti příznivcům techna postupovat. Na otázku týkající se postupné politizace policejního zásahu řekl, že celé věci by prospělo, kdyby policie konala přesně podle zákona a nebyla již předem směrována různými prohlášeními politických představitelů.

Až se prezident v pondělí po návratu z dovolené detailně seznámí s průběhem celé "politováníhodné" akce, rozhodne se, zda bude žádat o vysvětlení premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana, dodal Hájek. Oba vládní politici tvrdý policejní zásah považují za nutný a přiměřený. "Jednou věcí je oprávněná ochrana soukromého majetku, ale to měla policie patrně učinit preventivně a tisíce lidí na pozemky vůbec nepustit," míní prezident. Následný zásah za použití slzného plynu či vodních děl je podle Klause těžko omluvitelný. "Zvláště v naší zemi, kde zásah policejních těžkooděnců proti mladým lidem automaticky vyvolává velmi nedobré reminiscence z minulosti, je taková událost zlá a svědčí o tom, že u nás něco není v pořádku," tlumočil Hájek názor hlavy státu.

Naopak předseda ČSSD, bývalý premiér a ministr vnitra Stanislav Gross naopak postup policie stejně jako Paroubek a Bublan práci policie hájí. Odmítl současně politizaci její práce. "Bylo by velmi nešťastné a proti zájmům české veřejnosti, aby se jakákoliv práce policie politizovala, jak se to u nás bohužel dlouhodobě děje. Informace, které mám k dispozici, mě opravňují v názoru, že policie postupovala v souladu se zákonem," řekl Gross. Policie podle něj nemůže nečinně přihlížet, pokud se porušují zákony, a navíc jednala na pokyn státního zástupce, dodal expremiér.

Účastníci CzechTeku si na postup policistů sice nyní mohou stěžovat, na výzvu policie ale měli louku opustit, říká k víkendové technoparty známý pražský advokát a někdejší ministr vnitra Tomáš Sokol. Podle něj nezáleží na tom, zda měli pozemek pronajatý, nebo ne. "Na výzvu policie bych musel vyklidit i svůj vlastní pozemek," řekl Sokol. Na její postup si lze až zpětně stěžovat nebo podat trestní oznámení. Podle Sokola je příliš brzo na to hodnotit postup policie, která technoparty v Mlýnci na Tachovsku rozehnala. Jiná je však situace v případě zatarasení sjezdu z dálnice. V takovém případě podle Sokola nesmějí řidiči ani odbočit ani zastavit. Mohou pouze pokračovat v jízdě a později si zjistit, zda bylo rozhodnutí policie oprávněné. Pořadatelé celé akce podle něj postupovali v její legalizaci polovičatě. Sice si zajistili souhlas majitele pozemku, na druhou stranu nevytyčili na louce hranice, ve kterých se můžou účastníci CzechTeku pohybovat. Tak se mohlo stát, že podle policie vstupovali příznivci techna i na cizí pozemky. Pokud na pozemku zůstali i po výzvě policistů k odchodu, museli počítat s tím, že se je policie bude snažit vytlačit, tvrdí Sokol. Jednotlivé sporné střety mezi policisty a mladými lidmi musí podle Sokola nyní vyšetřit Inspekce ministra vnitra.

Účastníci víkendové technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku porušovali podle starosty obce Přimda Jana Sobka svým chováním vyhlášku obce. Proto se v sobotu obrátil na okresní ředitelství policie se žádostí, aby zajistila veřejný pořádek. "S tím, že žádám o vyřešení do 30. 7. do 21:00," řekl Sobko na tiskové konferenci v budově ministerstva vnitra. Podle starosty rušili příznivci techna z pátku na sobotu noční klid, v obci močili a odhazovali tam odpadky. Místní děti se prý bály volně pobíhajících cizích psů. "Lidi na mě prskali, chtěli to řešit," uvedl Sobko.

01-08-2005