Jediný český CyberKnife je plně vytížen

Robotický ozařovač CyberKnife (kybernetický nůž), který osmým rokem funguje ve Fakultní nemocnici Ostrava, je stále plně vytížen. Dosud byl využit u 4500 případů, nejvíce u nádorů plic či prostaty. Ostravský tým odborníků je ale specifický tím, že umí přístroj využívat u široké škály diagnóz. V rozhovoru s ČTK to řekl přednosta Onkologické kliniky Jakub Cvek.

Využití u rakoviny plic aktuálně představuje celou třetinu případů. "V této lokalitě se ukázal ten přínos největší ve srovnání s ostatními přístroji," uvedl Cvek. Dalších 20 procent případů pak připadá na prostatu. Přístroj je v provozu každý všední den zhruba 14 hodin, čekací doby se pohybují v rozmezí od tří dnů až po tři měsíce, vždy záleží na konkrétní situaci a naléhavosti případu.

Lékařům se přístroj v roce 2014 podařilo využít také při léčbě neonkologického onemocnění a pomohli první pacientce s maligní srdeční arytmií.

V Česku je CyberKnife jediný a slouží tak pacientům z celé země, ale nemocnice spolupracuje i s některými slovenskými pracovišti. V sousedním Polsku jsou přístroje čtyři, ale žádné z center, kde fungují, nepokrývá podle Cveka tak širokou škálu využití jako právě Ostrava. Není tak výjimkou, že se na nemocnici obracejí i polští pacienti.