Filip - pragmatik, který chce vyvést komunisty z izolace

01-10-2005

Místopředsedu Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa předchází pověst pragmatického politika a obratného parlamentního vyjednávače, pro jeho odpůrce je na druhé straně zatvrzelým komunistickým demagogem. Do čela komunistické strany nastupuje padesátiletý Filip v době, kdy jsou preference komunistů trvale vysoké a strana má ve volbách v příštím roce šanci stát se druhou nejsilnější frakcí ve sněmovně. Nový předseda komunistů uvedl, že ve funkci předsedy chce hlavně mnohem více komunikovat směrem k veřejnosti. Nebrání se ale označení "Grebeníček s lidskou tváří".

Filip však nedá dopustit na "staré dobré časy" před rokem 1989. Podle Filipa byla listopadová revoluce v roce 1989 odvetou za únorový převrat v roce 1948, po kterém převzali na 40 let vládu v zemi komunisté. Na listopadových událostech roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu, Filip oceňuje pouze to, že jeho stranu opustili "nepoctiví lidé". Členem komunistické strany je Filip od roku 1983. V roce 1991 ho komise pro objasňování událostí 17. listopadu označila za agenta Státní bezpečnosti s krycím jménem Vojta. Obvodní soud v Českých Budějovicích v roce 1992 však konstatoval, že Filip byl registrován bez svého vědomí.

V roce 2002 upozornila Mladá fronta Dnes na případ firmy KAMO, která v polovině devadesátých let vyvezla do Číny a Severní Koreje 250 nákladních automobilů. Filip tvrdil, že u firmy pracoval pouze jako právník. Podle deníku však vyšlo najevo, že se osobně angažoval na vývozu automobilů do takzvané volné obchodní zóny mezi Čínou a Severní Koreou.