Drahoš se obává ovlivňování voleb ze strany cizích tajných služeb

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se obává toho, že výsledky voleb v České republice prostřednictvím dezinformací ovlivňují zahraniční tajné služby. Upozornil přitom na ruský vliv na volby v několika zemích, například v USA, Francii nebo v Německu. Vychází také z nedávno zveřejněné zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2016. Podle ní vzrostla role a intenzita aktivit ruských tajných služeb, které získávaly hlavně citlivé informace z politické oblasti. Ruské tajné služby v zemi mají kvalitní síť kontaktů, které dál rozvíjejí, uvedla BIS.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Drahoše na páteční ranní schůzce ujistil, že zpravodajci se touto hrozbou zabývají. Vláda a odpovědné instituce podle něj berou rizika narušení průběhu voleb vážně. Podle Drahoše měla schůzka s předsedou vlády preventivní charakter. Civilní kontrarozvědka však nyní nemá žádné relevantní informace o tom, že by cizí tajné služby nezákonně ovlivňovaly volby v Česku včetně prezidentských.

Prezident Miloš Zeman uvedl, že prezidentský kandidát Jiří Drahoš buď disponuje vlastní tajnou službou, nebo se na sebe snaží upozornit šířením konspirací. Řekl to v závěru své návštěvy Jihomoravského kraje. Zeman považuje za urážku občanů, pokud někdo tvrdí, že mohou v případě voleb do Sněmovny či na Hrad být ovlivněni imaginárními zahraničními službami. "To by znamenalo, že jsou nesvéprávní. Člověk by snad neměl považovat občany ze nesvéprávné," uvedl Zeman.