Domažlice žijí folklorem - připravují se 50. Chodské slavnosti

10-08-2005

Domažlice jsou v těchto dnech zcela v zajetí příprav na 50. ročník tradičních Chodských slavností. Slavnosti patří k Vavřinecké pouti a oslavují zejména chodské tradice i svéráz zdejší krajiny. Návštěvníci slavností, kterých bývají každoročně desítky tisíc, se mohou od 12. do 14. srpna těšit na folklorní vystoupení, lidovou a dechovou muziku, ponocného a lidový jarmark, řekl ČTK ředitel městského kulturního střediska a šéf festivalu Kamil Jindřich. "Chodské slavnosti jsou za půl století už opravdový pojem. Je těžké spočítat, kolik lidí na ně od pátku do neděle přijde, ale některé údaje hovoří o 70.000 až 80.000 lidí," zmínil Jindřich. Na slavnosti míří tradičně nejen lidé z celých Čech, ale také ze sousedního Německa. Letos bude návštěvníky na několika scénách bavit téměř 600 účinkujících. Kromě všech místních chodských souborů přijedou folklorní soubory z Čech, Moravy, Slovenska, Německa, Rakouska a Maďarska.

Každý, kdo Chodské slavnosti navštíví, se může seznámit s typickými dudami, vyhlášenými chodskými koláči, krojem, keramikou i místním nářečím. Ke slavnostem už tradičně patří obchůzky ponocného domažlickým náměstím a jarmark lidových řemeslníků. "Letos bude na náměstí 210 stánků, dbáme na to, aby to byli skutečně jen lidoví výrobci a řemeslníci," zdůraznil Jindřich.

Slavnosti začnou v pátek navečer a maraton hudby bude pokračovat na několika scénách až do neděle. Hlavní náplní je zejména dudácká muzika a vystoupení folklorních souborů, při doprovodných programech se návštěvníci setkají i s dechovkou, country a rockovou hudbou. Do slavností patří neodmyslitelně také národní přehlídka dudáků, slavnostní mše nebo tradiční sobotní noční pořad Dudácké šandrle, při němž mohou diváci zpívat, tancovat a povídat si s vystupujícími umělci.

10-08-2005