ČSSD chce vyšetření události v Gruzii, lidovci odchod Rusů

19-08-2008

Sociální demokraté chtějí, aby okolnosti rusko-gruzínského konfliktu vyšetřila nezávislá mezinárodní komise. Novinářům to řekl předseda strany Jiří Paroubek. S Ruskem je podle něj třeba vést o situaci na Kavkaze dialog a vyšetřen by měl být i postup gruzínské armády v Jižní Osetii. Chybou by podle Paroubka bylo vylučovat Rusko kvůli jeho vojenským akcím v Gruzii z mezinárodních organizací. "Jsme znepokojeni tím, že se objevují jak v Rusku, tak ve Spojených státech politici, kteří by rádi vrátili věci do doby studené války," řekl. Česká vláda by se měla sebekriticky zamyslet nad tím, jak vývoj na Kavkaze ovlivnilo nedávné uznání nezávislého Kosova, dodal.

Stanovisko k situaci v Gruzii přijalo také vedení vládní KDU-ČSL. Podle lidovců by ruská vojska měla neprodleně opustit gruzínské území. Dokument formuluje i žádost, aby se zabránilo humanitárním katastrofám.

Komunisté už minulý týden uvedli, že konflikt by se měl stát cílem zájmu mezinárodního vyšetřování. Gruzíni se podle KSČM v Osetii dopustili jednání hraničícího s genocidou. Komunistická poslankyně Kateřina Konečná se domnívá, že odtržení Kosova od Srbska částečně inspirovalo události na Kavkaze. Přiklání se proto k tomu, že by separatistické provincie Jižní Osetie a Abcházie měly mít v rámci Gruzie autonomii.

Srovnávání situace v Osetii a Kosovu je nepřípustné podle místopředsedy vládních zelených Ondřeje Lišky. Každý z regionů má za sebou jinou historii, řekl ČTK. Bylo by podle něj také zjednodušující vinit ze situace na Kavkaze jednu či druhou stranu konfliktu. Zásah Rusů v Gruzii považuje Liška za neadekvátní, na eskalaci napětí měly podle něj ale zřejmě podíl obě strany.

Ruští vojáci se prý zatím přes sliby ruské vlády nezačali stahovat z gruzínského území. Rusko však tvrdí opak a viní Gruzii z porušování příměří.

19-08-2008