Česko připraveno pomoci postiženým zemím, čeká na jejich žádost

08-10-2005

Česko je připraveno pomoci asijským zemím, které v sobotu postihlo silné zemětřesení. Konkrétní požadavky očekává od postižených zemí, s jejichž úřady jsou čeští diplomaté v kontaktu. ČR by mohla nabídnout psovody se psy vycvičenými pro hledání zavalených osob a další záchranářské týmy, dodávky stanů, pitné vody a další pomoc. ČTK to řekli premiér Jiří Paroubek a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle Paroubka se v nejbližších dnech rozhodne, zda bude česká pomoc organizována samostatně, nebo v rámci EU. Čeští záchranáři již oznámili, že jsou připraveni odcestovat. Čekají jen na oficiální žádost od tamních úřadů. Ministr Svoboda měl ale odpoledne informace, že například Indie zatím žádnou pomoc zvenčí nechce.

V Pákistánu, Afghánistánu a Indii si zemětřesení vyžádalo přes 2000 mrtvých a přes 3000 zraněných. Otřesy měly sílu 7,6 stupně Richterovy škály a epicentrum bylo necelých 100 kilometrů severně od Islámabádu. Ministr Svoboda uvedl, že české úřady zatím nevědí o žádném občanovi České republiky, který by se v postižené oblasti nacházel. "Už teď jsme připraveni nabídnout pomoc a Česká republika je v tomto ohledu dobře připravena. Máme zkušené lidi," řekl Svoboda. Paroubek uvedl, že Česká republika očekává od postižených zemí "náměty pomoci", jimž v rámci svých možností vyhoví.

Ochotu a připravenost pomoci již vyjádřili čeští záchranáři. Hasiči jsou schopni připravit k odjezdu svůj záchranný a vyhledávací tým do 24 hodin. Ve stejné době by mohli vyrazit i záchranáři z humanitární organizace Hand for Help. Začínají se připravovat i finanční sbírky.