Česká policie obvinila prvního člověka kvůli schvalování teroristického útoku

18-05-2019 aktualizováno

Policie obvinila prvního člověka, který na sociálních sítích schvaloval březnový teroristický útok na novozélandské mešity. Informaci Deníku N potvrdil Českému rozhlasu žalobce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Kriminalisté autora komentářů podezírají z podpory a propagace terorismu. Obviněnému za to hrozí 5 až 15 let vězení nebo taky propadnutí majetku. Státní zástupce Bílý taky potvrdil, že policie vedle toho prověřuje další čtyři příspěvky na sociálních sítích, které se taky týkaly březnového útoku. Při něm zemřelo 50 lidí.

Podle informací Deníku N se pražská policie zabývá více než třemi desítkami případů schvalování útoku na internetu. Deník píše, že podobné množství příspěvků řeší i Národní centrála proti organizovanému zločinu. Její mluvčí ani státní zástupce Bílý to ale nepotvrdili.

Česká policie krátce po teroristickém útoku na mešity v novozélandském městě Christchurch oznámila, že prověřuje, jestli někdo na internetu tento útok neschvaloval. Jakékoliv podněcování nenávisti tehdy označili ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD i policejní prezident Jan Švejdar za nepřijatelné.