Česká koruna je nejsilnější za 3,5 roku, pomohlo jí Slovensko

28-11-2005

Česká koruna prolomila úroveň 29,00 Kč za euro a ocitla se tak na nejsilnější úrovni od července 2002. K posílení jí podle analytiků pomohla optimistická nálada investorů vůči celému regionu střední Evropy, pokračující příliv přímých zahraničních investic a také slovenská koruna. Ta posílila po pátečním oznámení, že Slovensko vstupuje do režimu směnných kurzů ERM-2, což je předstupeň zavedení eura. Slovenská koruna dopoledne vůči euru prolomila úroveň 38 SKK/EUR, což je její nejsilnější úroveň od poloviny letošního března. Posílení české měny nepříjemně překvapilo domácí vývozce. Podle analytiků však celkovou konkurenceschopnost ekonomiky silná koruna neohrožuje. "Hlavním ekonomickým dopadem může být, že ČNB pozdrží další zpřísnění měnové politiky i tehdy, pokud Evropská centrální banka tento týden zvýší svou sazbu," podotkl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Zhodnocování koruny souvisí podle ekonomů s optimistickou náladou investorů vůči celému regionu střední Evropy.

Česká republika by měla do režimu omezeného kolísání směnného kurzu ERM-2, který je přípravou na přijetí eura, vstoupit ve druhé polovině roku 2007 a měla by tam setrvat pouze nezbytně nutnou dobu. To znamená, že Česko by v systému mělo být jen zhruba dva roky před předpokládaným termínem přijetí jednotné evropské měny, uvedlo ministerstvo financí v pondělním prohlášení.

Do ERM-2 v noci na sobotu vstoupilo Slovensko, které tak učinilo důležitý krok pro přijetí společné evropské měny. "Je na rozhodnutí každé členské země, kdy do tohoto systému vstoupí, ale my se shodujeme (ministerstvo financí a Česká národní banka) na tom, že ČR by do systému měla vstoupit ve druhé polovině roku 2007," řekl náměstek ministra financí a koordinátor přípravy na přijetí eura Tomáš Prouza. Euro by pak v ČR mělo začít platit od ledna 2010. "Není důvod do systému ERM-2 spěchat," doplnil Prouza. Pro přijetí eura je nutná ekonomická sladěnost a splnění pěti maastrichtských kritérií, která by ČR měla zcela splnit v roce 2008, dodal.

Vstup Slovenska do ERM-2 je překvapivě předčasný, uvedl analytik Patria Finance David Marek. Optimální strategií by podle něj bylo setrvat v ERM-2 nejkratší nezbytně nutnou dobu, tedy dva roky. Slovensko ale plánuje přijetí eura v roce 2009, uvedl. "Možnosti jsou tedy dvě: buď Slovensko setrvá v ERM-2 tři roky, nebo si chystá možnost překvapit a vyměnit slovenské koruny za eura o rok dříve," dodal.

28-11-2005