18-04-2003

I v dnešním vysílání Radia Praha Vám přinášíme rubriku Voláme Kuvajt, ve které je prostor pro vzkazy a pozdravy našim vojákům v irácké misi. Na pražském telefonním čísle 221552989 či na e-mailové adrese cr@radio.cz nám je pro chemiky v Kuvajtu zanechávají jejich blízcí, ale i zcela neznámí lidé.

Naši rubriku vysíláme už téměř měsíc. V každodenním pořadu jsme tak do Kuvajtu společně s našimi slovenskými kolegy zaslali desítky vzkazů. O pozdrav pro chemiky požádala Milena Štráfeldová i generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka:

"Především je všechny zdravím a co bych jim chtěl vzkázat? Mám jedno zásadní přání, aby se vrátili. Všechno ostatní mohou ovlivnit svými dovednostmi a zkušenostmi, ale to zásadní je, aby po různých peripetiích přijeli domů, zdrávi a plni pocitu dobře vykonané práce, dobrého uspokojení z toho, co tam nepochybně odvedou. Já si to umím vše představit, protože jsem velmi často pobýval na nějaké misi v zahraničí a tím, jak se vzrůstající vzdáleností sílí touha po domově. Umím je pochopit a přeju jim, ať jim ten čas rychle uteče, ať mají pocit z dobře vykonané práce a opakuji se, ale rád: ať se vrátí."

Jak hodnotíte celou tu dosavadní misi?

"Jsem nadšen a jsem rád, že Česká republika má takovéto borce, takovéto odborníky, kteří mohou takto fungovat v cizině. Já se skláním."

Pozdravy pro chemiky se nám sešly i v naší internetové poště. Paní Jiřina Chalupníková z Jablonce nad Nisou píše: Chtěla bych tímto způsobem vzkázat všem statečným chlapcům, kteří jsou v Kuvajtu, že jim jako mnoho dalších strašně fandím a obdivuji jejich statečnost při rozhodnutí do tohoto kouta světa odjet. Přeji jim, aby se jim nic zlého nestalo, aby se mohli ve zdraví vrátit ke svým manželkám, maminkám a dětem. Já osobně nikoho blízkého v žádné misi nemám, ale přesto si dovedu představit, co prožívají ti, kteří na ně doma čekají. Tak hlavně mějte všichni hodně štěstí a zdraví a brzy se všichni vraťte domů ke svým nejbližším.

A Jana Nečasová chce naším prostřednictvím pozdravit svého přítele Petra Palečka. Posílá mu spoustu krásných jarních pozdravů a už se těší, až budou spolu.

Na našem záznamníku máme vzkaz pro praporčíka Radka Sekaninu od jeho bratra Zdeňka. Telefonní linka nefungovala nejlépe, a tak byla část vzkazu neslyšitelná, ale přece jenom něco zůstalo.

"Ahoj brašule, dneska jsme mohli posílat nějaké balíčky opět k vám do Kuvajtu. Bohužel jsem to nestihl, protože jsme byl na škole........ Jsem rád, že tě alespoň vidím na fotografiích a strašně moc se na tebe těším. Doufám, že spolu oslavíme narozeniny někdy v květnu nebo v červnu až se vrátíš. Moc se na to těším. Tvůj brašule Zdeněk, čau."

Pozdrav pro naše chemiky má ovšem i ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Ten mimo jiné ve vládní koalici vždy prosazoval co nejtěsnější vazbu se spojenci a rozšíření mandátu českých chemiků tak, aby mohli do jihoirácké Basry doprovázet a chránit polní lazaret:

"Já velmi zdravím naše vojáky v Kuvajtu. Plní mimořádně náročné úkoly a jsou naší přítomností při řešení problému, který je vážný. je to problém, který by mohl ohrozit nás všechny, a já jsem přesvědčen, že přítomnost našich vojáků a naše politická podpora koalice je příspěvek demokratů proti tomu, co reprezentoval režim Saddáma Husajna. Jsem velmi rád, že se chýlí tento konflikt ke konci, a jsem taky velmi rád, že naši vojáci nemuseli být nasazeni do operace, kde by byly použity chemické nebo biologické zbraně. Ale jejich přítomnost byla jistě varováním, takže i za to chci poděkovat. Ty podmínky jsou velmi náročné a myslím si, že nějaký čas tam ještě úkoly plnit budou."

O válku v Iráku i o působení našich chemiků v Kuvajtu se po celý uplynulý měsíc zajímala v Čechách i na Slovensku spousta lidí. Válka prakticky skončila, a ve čtvrtek tak byla ukončena i on-line reportáž iDNES o válečných událostech v Iráku, která nepřetržitě přinášela nejaktuálnější informace a fotografie z bojišť, ohlasy politiků i obyčejných lidí. Na internetu ji sledovalo zhruba 400 tisíc lidí.

Přáli bychom našim vojákům v Kuvajtu, aby válka co nejdříve skončila i pro ně. Ve skutečnosti se český vojenský kontingent v irácké krizi zatím příliš nezmenšuje, spíš naopak. S příchodem vojenských lékařů ze 7. polní nemocnice do Basry stoupne ze dosavadních čtyř stovek na téměř sedm set. První chemici se začnou vracet domů až 25. května.

Všem těmto stovkám vojáků, mezi nimiž jsou i desítky žen, je i nadále určena rubrika Voláme Kuvajt. Náš radiomost z Prahy a Bratislavy se tak vlastně od příštího týdne, kdy do Iráku dorazí i polní lazaret, rozšíří i na vojenské zdravotníky. Rádi budeme dál vyřizovat vzkazy a pozdravy, které z Čech a Slovenska budou mířit i za nimi.

18-04-2003